Diyanet isleri Baskanligi

İstanbulda 20 bin Kuran-ı Kerim dağıtıldı

 

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve İstanbul Müftülüğü işbirliğiyle, odalara konulmak üzere otellere, 19 bin 600 adet Kur’an-ı Kerim ve İngilizce meali dağıtıldı.

İstanbul’a İslam ülkelerinden gelen turistlerin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak, Kur’an-ı Kerim’in Arapça orijinali ile Abdullah Yusuf Ali tarafından İngilizce hazırlanan meali bastırıldı.

Maliyeti bir iş adamı tarafından karşılanan ve 19 bin 600 adet bastırılan Kur’an-ı Kerimler, talep eden otellere dağıtıldı.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde İstanbul’a İslam ülkelerinden gelen turist sayısında büyük artış olduğunu belirtti.

Bu konuda otellerden talep aldıklarını kaydeden Bilgili, TUROB ve İl Müftülüğü ile bir çalışma yaptıklarını ve otel odalarna Kur’an-ı Kerim koymaya karar verdiklerini söyledi.

Maliyetin hayırsever bir iş adamı tarafından karşılandığını belirten Bilgili, şöyle devam etti:

”Kur’an-ı Kerimleri, İstanbul’da talep eden tüm otellere gönderdik. Bazı büyük otellerimiz Türkiye’deki tüm otelleri için talepte bulundu. Bunları da karşıladık. Talep gelmeye devam ediyor. İstanbul dışından da büyük talep var. Tabii ki İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak taleplerin hepsini karşılayacak durumda olamayız. Ancak bir model, güzel bir örnek ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz.”

Kur’an-ı Kerim ve İngilizce mealinin kapaklarına otellerin isimlerini yazarak, otel için özel hale getirdiklerini ifade eden Bilgili, Kur’an-ı Kerimlere Hilton, Conrad, Dedeman ve Rixos’un da aralarında bulunduğu çok sayıda otelin ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Otellerden ve turistlerden olumlu tepkiler aldıklarını da söyleyen Bilgili, ”İl Müftülüğü’nün onayından geçen bir İngilizce meali de koyduk. Her dilde meal koyamazdık. Turistler odalarındaki çekmecelerini açtıklarında Kur’an-ı Kerim’in Arapça orijinalini ya da İngilizce mealini bulabilecekler ve okuyabilecekler” dedi.

AA

İlgili Makaleler