Diyanet isleri Baskanligi

Diyanetten Cemaat Atagi

DİYANET İşler Başkanlığı’nın 2012-2016 hedefleri belirlendi. Diyanet şu anda Cuma namazına giden ve sayısı 18.757.740 olan cami cemaati ile vakit namazları için camilere giden 1.420.662 olan cemaatin sayısını arttırmayı planlarken, yayınlar ve elektronik sistem üzerinden de vatandaşları bilgilendirmeyi hedefledi. Yine Diyanet’in hedefleri arasında İSO kalite belgesi alınması, Diyanet TV açılması, çocuk çizgi filmleri yapılması bulunuyor. Diyanet’in stratejik planı şöyle:

Toplumun din hizmeti sunulması gereken kesimlerine sunulan hizmetleri arttırmak. Camilere Cuma günleri gelen 18.757.740 kişi ile vakit namazları için camilere gelen 1.420.662 kişi, cami dersleri alan 41.827 kişinin sayısını arttırmak.

Cezaevi ve hastanelerde 160 bin kişiye verilen din hizmeti sayısı 400 bin kişi ulaştırılacak.

Evde bakıma muhtaç, engelli, yaşlı ve hastalara din hizmeti sunulacak.

Şehirlerin uygun yerlerindeki camilerde başkanlık hizmet binalarında Diyanet Okuma Salonu adı altında salonlar oluşturulacak.

Gençlere ve çocuklara yönelik yayın, internet yayıncılığı hizmetlerine ağırlık verilecek. İnternet ortamında kurulacak sitelerle çocuklara dönük hizmetler geliştirilecek. Çocuk çizgi filmi yapılacak.

İnternetten, radyo ve televizyon aracılığıyla halkın dini bilgilenmesi sağlanacak.

Kadınlara yönelik dini eserler, dini sorunlarını konu alan eserler hazırlanacak.

Üniversite ve araştırma merkezleriyle işbirliği yapılarak, başkanlığın toplum birlik ve beraberliğine sunduğu katkıyı tez ve araştırma yapılmasını sağlanacak.

Toplumsal problemlerin üzerinde kurumun etkin rol alması sağlanacak. Ahlaki yozlaşmayı önleyici çalışmalar yapılacak. İSO belgesi alınacak

Stargazete

İlgili Makaleler