İlahiyat Haber

İmam ve müezzinler doğrudan atanamayacak

 

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, dini hizmetleri yürüten görevlilerle ilgili projeyi açıkladı.

Görevlilerin hizmet öncesinde eğitime tabi tutulmadığına dikkat çeken Bozdağ, bu durumun sorunlar oluşturduğunu ifade etti.

Bozdağ, “Diyanet Akademisi kurulacak. Şu anda Türkiye’de bulunan Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ile Diyanet Eğitim Merkezleri bu akademinin bünyesinde toplanacak. İmam hatip, müezzin, Kuran kursu öğretmeni, vaiz ve müftülüğe doğrudan bir atama yapılmayacak. Atamalar aday olarak yapılacak. Yani imam hatip adayı, müezzin adayı, vaiz adayı, Kuran kursu adayı, müftü adayı, Kuran kursu öğretmeni adayı olarak yapılacak” dedi.

Hizmet öncesi verilecek eğitimde başarılı olanlar, adaylıktan çıkarak asıl olarak atanabilecek.

Her branşın eğitim süresi farklı olacak.

Bozdağ, “İmam hatip lisesi mezunları için asgari bir yıl, ilahiyat fakültesi mezunları için de asgari altı aylık bir hizmet öncesi imam, hatip, müezzin ve kuran kursu öğretmenleri için hizmet öncesi eğitim öngörülüyor. Müftü ve vaizler için şu an devam eden bir sistem var. O sistem devam edecek. Ancak o sistemi hizmet öncesine alıyoruz. Böylelikle görev yapan tüm din görevlilerinin tamamı camiye, Kuran kursuna gitmeden de arazide karşılaşabilecekleri her tür soruna dair uygulamalı bir eğitimden geçerek gidecekler” diye konuştu.

Diyanet Akademisi hakkındaki yasa taslağı hazır hale getirildikten sonra bakanlar kuruluna sunulacak.

İlgili Makaleler