İlahiyat Haber

Marmara İlahiyat Dekanı: Dindarlaşmıyoruz

 

Köse’nin açıklamalarından satır başları

Dindarlaşmıyoruz !

1970 deki dindarlık oranıyla 2010’lardaki dindarlık oranı arasında fark yok.  Peki o zaman olay nedir. Türkiye bir iç göç yaşadı. Kırsal şehre geldi. Görünmeyen görünür hale geldi. Şehirdeki elitler Bu görüntüyü kabullenemedileler. Bir vaveyla koparıyorlar. Dindar kesimler demokrasiyi benimsediler. Modern değerlerle birçoğuyla barıştırlar. Ama kendilerine ait bir modernlik tanımı var. Zaten bu çağdaşlık, modernlik laiklik tanımı problemli olmuştur….

 

Türkiyede bir sınıf mücadelesi var !

..Türkiyede bir sınıf mücadelesi var. Aslında bügün gördüğümüz olay siyasal alanda devam eden mücadele bana göre bir sınıf mücadelesidir. Dindarlık iki tane şeyle özdeşleştirildi hep. Cumhuriyet tarihi boyunca hatta tanzimatı da buna dahil edebiliriz .Bunlardan biri cehalet bir tanesi cehalet öteki yoksulluk. Dindar kesim daha çok kırsal kesimdendi. Onlar şehire gelince önceden görünmüyorlardı. Şimdi görünür oldular.

Türkiyede Üniversitelere Başörtülü Okumak İsteyenler Suudi Arabistan’a Gitsin dediler; Hiç birisi Suudi Arabistana gitmedi. Nereye gittiler O öğrenciler Viyana’ya Strasburg’a  Lonra’ya gittiler. Daha çok para bulabilen Amerika’ya gittiler.

 

Dindar kesimin yönü tanzimattan bu yana yönü hiç bir zaman doğu olmadı.

Din devleti İstiyor musunuz sorusuna %1 %2 lik bir oran evet diyor.

 

Not:Programın videosu yükleniyor

 

 

İlgili Makaleler