İlahiyat Haber

49. yılında 49 hafız mezun edecek

Hafızlığın önemli müesseselerinden Manisa’nın Akhisar ilçesindeki Hilâliye Kur’ân Kursları, 49. yılında 49 hafız mezun edecek. Kurumun bu yılki mezuniyet töreni, 20 Mayıs 2012 Pazar günü yapılacak. Erzurumlu merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi’nin kurduğu Kur’ân kursları ile Uşak Hilâliye Dülgeroğlu Kız Kur’ân Kursu’nda eğitimlerini tamamlayan 49 hafız, bu merasime katılacak. Hilâliye Kur’ân Kursları, bugüne kadar 2 bin 500 hafız yetiştirmiş bir kurum. Ayrıca 12 binin üzerinde kişi de Kur’an okumayı burada öğrendi.

Hilâliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz, bu kurslarda Türkiye’nin her yerinden öğrenci bulunduğunu söylüyor. Aynı zamanda merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi’nin oğlu olan Yılmaz, şu anda hafız olarak mezun olan veya burada okuyan kişilerin çocuklarının, hatta bazılarının torunlarının da Hilâliye’de eğitime devam ettiğini ifade ediyor. Yani bu kurslarda artık üçüncü kuşaklar da Kur’ân öğrenmeye ve hafız olmaya başlıyor.

Yılmaz’a göre yeni eğitim sistemi 8. sınıftan sonra kursa gelecek öğrencinin altyapısı olmasını sağlayacak. Yılmaz, “Önceden öğrencinin altyapısı olmuyordu. Ondan dolayı yaz kurslarına çok büyük rağbet vardı. Şimdi öğrenci, dört sene ön hazırlıkla kursa gelecek. Hafızlığa niyeti varsa imam hatiplerin orta kısımlarının açılmasıyla veya diğer okullarda en azından seçmeli dersle Kur’ân öğrenebilecek. Bu okullarda aldıkları derslere takviye yaparlarsa buraya gelir gelmez bir senede hafız olabilmesi mümkün olacak. Zaten bunu özelde deneyenler var, yani ortaokulu okuyup kendi gayretiyle hafız olanlar var. Hafız olmasa bile olabilecek kadar Kur’ân öğrenerek buraya gelmesi bizim için çok iyi. Okul ile beraber hafızlığı bitirmesi en ideali. Şu anda hafızlık için normal şartlarda üç sene gerekiyor, bu süre ne kadar düşürülebilirse o kadar iyi olacak.” diyor.

Mezun öğrenciler ağlayarak ayrılıyor

Kurs yöneticisi Muammer Aydemir de emanet edilen öğrencileri en iyi şekilde eğitmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Ona göre kurstaki tüm eğitimciler talebeleri hayata en güzel şekilde hazırlamak için gayret ediyor. Aydemir, “Alanında uzman hocalarla çalışıyoruz. Her gün gelişen ve değişen dünya şartlarından haberdar olma çabamız var. Öğrencilerimizin görüşlerine saygı duyarız. Şeffaf bir yönetim, şeffaf bir eğitim öğretim, insana değer verme en üst seviyede. Hal böyle olunca da öğrencilerimizle anlaşmamız zor olmuyor. Mezun olan öğrencilerimizin birçoğu, buradan ağlayarak ayrılıyor.” şeklinde konuşuyor.

Hilâliye Kur’ân Kursları Müdürü Necmettin Sözbir ise şu anda Akhisar’da 250 erkek ve 170 kız, UşakHilaliye Dülgeroğlu Kız Kur’ân Kursu’nda da 60 kız öğrencileri bulunduğunu, her türlü ihtiyaçlarının vakıf tarafından karşılandığını söylüyor. Sözbir ayrıca, 8. sınıf öğrencileri için 18 Haziran’da başlayacak yaz Kur’ân kursları kayıtlarının dolduğunu aktarıyor. Hilâliye Kur’ân Kurslarında şu anda 46 ilden talebe var. Yanı sıra Hollanda ve Kırgızistan gibi ülkelerden de öğrenciler bulunuyor.

Bu sene Hilaliye hafızlarının bir kısmı Akhisar’ın 4 farklı camiinde 4 günde hocaların ve cemaatin önünde baştan sona ezberden Kur’an okudu. İki günde ezberden okuyup dersi kabul edilen öğrenciler umre ile ödüllendirildi.

Kur’ân aşıkları Akhisar’da buluşuyor

Hilâliye Kur’ân Kursları’nın 37. mezuniyet töreni, 20 Mayıs Pazar günü yapılacak. Eğitimlerini tamamlayan 34 kız ve 15 erkek öğrenci için saat 09.00’da başlayacak hafızlık merasimini Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Manisa Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Hüseyin Öresin sunacak. Dost ve Hilâl ile Anadolu’daki bazı yerel televizyonlarda naklen yayınlanacak programa, 10 bini aşkın davetlinin katılması bekleniyor. İstanbul Sultanahmet Camii imam hatibi Hasan Kara, DİB Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman Egin, İstanbul Riva Merkez Camii imam hatibi Mehmet Bilir, Piyale Paşa Camii İmam Hatibi İshak Danış, Hilâliye mezunlarından Yavuz Mutlu ve Rıza Günay Kur’ân-ı Kerîm tilavet ederken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, DİB Samsun Eğitim Merkezi Müdürü Dr. İhsan Şenocak, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan ve Akhisar İlçe Müftüsü Ramazan Orhanlı konuşma yapacak.

Dünyaca ünlü Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien’in de katılması beklenen program, Vakıf Başkanı Abdullah Yılmaz’ın konuşmasıyla sona erecek. Merasimden bir gün önce, mezunlar günü düzenlenecek ve merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi’nin kabri ziyaret edilecek.

ZAMAN

İlgili Makaleler