İlahiyat Haber

İHLleri tercih eden öğrenci sayısı arttı

Trabzon’un Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne bu yıl lise kısmı için 185 öğrenci kayıt yaptırırken 68 öğrenci de ortaokul için kayıt başvurusunda bulundu. İlk defa bu kadar yoğun kayıt talebi aldıklarını belirten Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sezgin Özdin, gelen tüm öğrencilerin kayıtlarını yaptıklarını söyledi.

 

Müdür Özdin, “16 yıldır fiili olarak imam hatip liselerinde öğretmenlik ve idarecilik görevi yaptım. 1983-1990 yılları arasında Bursa-Gemlik İmam Hatip Lisesi’nde, imam hatip liselerinin en başarılı olduğu dönemde o nesilden yetişme bir öğrenciyim. O süreçte yetişen öğrencilerin birçoğu arkadaşımız ise şu anda Türkiye’nin değişik yerlerinde üst düzey görevlerde bulunuyor. İçlerinde kaymakamlık, doktorluk, avukatlık ve milletvekilliği yapanlar var.” dedi.

Özdin, “Son 2 yıllık süreç içerisinde de gerek kat sayının kalkmış olması, gerek bu yıldan itibaren ortaokul kısmının yeniden açılmış olması ve 4+4+4 eğitim sistemiyle beraber imam hatip liselerine karşı vatandaşın ilgisini görmüş oluyoruz. Trabzon’daki 12 tane imam hatip lisesinin öğrenci kayıtlarını incelediğimiz zaman her okula önceki yıllara göre 2-3 kat daha fazla örenci kaydı için talepler var.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler