MEB Milli Eğitim

Dinçer den İmam Hatip Yanıtı

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, 4+4+4 sistemine göre Türkiye’de dönüştürülen veya dönüştürülmesi hedeflenen okulları, bu okullardan kaçının imam hatibe çevrildiğini sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul ilindeki ilköğretim okullarından 292 ilkokul, 168 ortaokul olmak üzere toplam 460 okulun dönüştürüldüğünü, ilköğretim okullarından 85 tanesinin ise imam hatip ortaokuluna dönüştürüldüğünü söyledi.

-350 İMAM HATİP ORTAOKULU, YA İLKOKUL VEYA ORTAOKUL YA DA İMAM HATİP LİSELERİ İLE BİRLİKTE AYNI BİNADA EĞİTİM YAPACAK”-

Türkiye genelinde 27 bin 922 adet ilkokul, 14 bin 90 adet ortaokul ve 683 adet imam hatip ortaokulu oluşturulduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Dinçer, “Bunlardan 16 bin 905 adet ilkokul bağımsız, 11 bin 17 adet ilkokul ortaokulla birlikte; 3 bin 73 adet ortaokul bağımsız, 11 bin 17 adet ortaokul ilkokulla birlikte; 333 adet imam hatip ortaokulu bağımsız, 350 adet imam hatip ortaokulu ise ya ilkokul veya ortaokul ya da imam hatip liseleri ile birlikte aynı binada eğitim yapacaklardır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasının 2012-2013 eğitim öğretim yılında uygulamaya girdiğinden, ilk kez 2012 Eylül ayında ilkokul 1. sınıfa, ortaokul 5. sınıfa ve lise 9. sınıfa kaydolan öğrencilerin yeni eğitim sistemine tabi öğrenciler olacağını bu öğretim yılı ile birlikte 4 yıllık bu sürenin sonunda yeni sisteme tüm kademe, tür ve sınıflarda geçilmiş olacağını belirterek şöyle dedi:
“Sadece imam hatip ortaokulları açılmış olup diğer alanlarda ortaokul açılmamıştır. Çünkü bu okulları yasa koyucu kanun ile kurmuş, diğer alanlarda ortaokul kurulmasına cevaz vermemiştir.”

İlgili Makaleler