Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet İşleri Başkanı İrana Davet Edildi

Görmez İran’ın Ankara Büyükelçisi Bigdeli ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, kendisine nezaket ziyaretinde bulunan İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Siyasi olan sorunların mezhep rengine bürünmesi endişe vericidir. Bu bir gerçeklik ifade etmiyor. Hem Türkiye hem İran etrafında olupbitenleri çok iyi okuyarak gelecek nesillere barışı taşımanın yollarını aramalı”dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, göreve başlamasının ardından kendisine nezaket ziyaretindebulunan İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli ve heyetini kabulde Ortadoğu’dameydana gelen üzücü hadiseler hakkında konuştu. Ziyaretten duyduğu memnuniyetidile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bölgede yaşanan süreçten dolayı heriki ülkenin büyükelçilerine her zamankinden daha çok görev düştüğünü belirterek“Her iki ülke büyükelçilerinin hem devletler arasında hem de milletler arasındaelçilik görevini üstlenmeleri gerekir. Sizin de iki millet arasında yeniköprüler kuran bir elçi olacağınıza dair inancımı ifade etmek istiyorum” diyekonuştu.

Bölgede yaşanan sıkıntılara dikkatçeken Başkan Görmez şunları söyledi;

“Siyasi olan sorunların mezheprengine bürünmesi beni kalbimin derinliklerinden üzüyor. Bu bir gerçeklik ifadeetmiyor. Hem Türkiye’nin hem İran’ın etrafında olup bitenleri çok iyi okuyarakgelecek nesillere barışı taşımanın yollarını aramamız gerekiyor. Barışköprüleri kurmanın yolları sadece siyasetten geçmiyor. Bu gibi hallerde ilim,fikir ve düşünce yollarını açmak ve onlara işlerlik kazandırmak gerekir. Diyanetİşleri Başkanlığı barış ve kardeşlik kanallarına işlerlik kazandırmaya dair üstünedüşeni yapmaya her zaman gayret sarf edecektir.”

İran Ankara Büyükelçisi Bigdeliise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e güven mektubunu sunmasının ardından resmidüzeyde gerçekleştirdiği ilk ziyaretinin Diyanet İşleri Başkanı Görmez’eolmasının rastlantı olmadığını belirterek görüşmeyi sadece üst düzey bir devletyetkilisi olarak değil bir din âlimi olarak da arzu ettiğini ifade etti.

Bölgede barışın hâkim olması içingayret edeceklerini kaydeden Büyükelçi Bigdeli, “Ben sizin sözlerinizden ve açıklamalarınızdançok faydalandım. Bundan sonra da tavsiyelerinizi dikkate alacağımı tümiçtenliğimle ifade etmek istiyorum. İki ülke olarak birlik ve kardeşliğin tesisiiçin gayret sarf edeceğiz” dedi.

Büyükelçi Bigdeli ayrıca Diyanetİşleri Başkanı Görmez’i İran’a davet etti.

İlgili Makaleler