İlahiyat Haber

Hafızlığı 6 ayda bitirdi

Hafızlık öncesi verilen bir yıllık eğitimi bitirmeden, altı ayda hafız olan 14 yaşındaki Abdülbaki Gönüllü, yarın icazet alacak. Kocatepe Kur’an Kursu öğrencisi Gönüllü, günde ortalama 5 sayfa ezber yapmış. Abdülbaki’nin hedefi, liseyi bitirdiğinde ilahiyat müfredatını da tamamlayabilmek.

Abdülbaki Gönüllü, Kur’an Kursu’nun hafızlık öncesi bir yıl yüzünden Kur’an-ı Kerim eğitimi verdiği şubeye kaydolur. Isparta’nın Sütçüler ilçesinde kırtasiyecilik yapan baba Mehmet ve anne Gülsüm Gönüllü oğullarını İstanbul’a iyi bir eğitim alması için gönderir. Sınıf hocası Mustafa Öztürk, “Abdülbaki ilk geldiğinde ezbere kabiliyeti olduğu belliydi. Beşer sayfa ezber de yapmıştı. Ama bunları yeniden yapmasını sağlayarak, temelini de güçlendirerek kısa sürede mesafe aldı.” dedi. Soğanlı şubesi müdürü Ahmet Şahin ise öğrencilerinin hafızlık çalışması ile birlikte okul derslerinin de iyileştiğini aktardı. Şahin, normalde kendilerinin hafızlık talebesi yetiştirmediğini ama Abdülbaki’nin ilk hafız talebeleri olduğunu belirtiyor.

Dedesinin ikna etmesiyle ailesinin kendisini hafızlığa gönderdiğini anlatan Abdülbaki’nin 2 yılda hafız olmuş 12 yaşında Meryem ve 4 yaşında Melike adında iki kardeşi var. Abdülbaki, hafızlık çalışmasıyla birlikte okul derslerinin de iyileştiğini, özellikle de sözel derslerde hafızlığın faydalarını gördüğünü anlattı. Her gün 4-5 sayfa ezber yaptığını ifade eden Abdülbaki için Kocatepe Kur’an kursu müdürü K. Efdal Kabaoğlu’nun çizdiği hedef ise çok farklı. Kabaoğlu, “Hafızlığın ardından Arapçayı ve temel dini bilgileri öğrenirken açık liseyi bitirerek İlahiyat Fakültesi’ne kayıt yaptırmasını arzu ediyoruz. Lise döneminde ayrıca İlahiyat müfredatını da bitirebileceğini düşünüyoruz.” diyor. Hafızlığını tamamlamış öğrencilere ilahiyat düzeyinde eğitim vermesi planlanan 100 kişilik yurt inşaatı ise bitmek üzere. Eylül ayında hafız olan 38 öğrenci bu kurumda eğitim almaya başlayacak.

Kursun hamisi ve idarecisi Ali Ulvi Uzunlar Hocaefendi, Abdülbaki Gönüllü gibilerin nadir çıktığını söylüyor. Hocaefendi, imanlı ve Kur’an’ı hakkıyla bilen nesillerin yetişmesinin önemine dikkat çekiyor. Toplam üç şubede 48 eğitim personeli ile birlikte 68 kişi çalışıyor. 263 öğrencisi olan kursa geçen yıl başvuran 360 öğrenciden 140’ı yüzünden Kur’an eğitimine alınabilmiş. Geçen yıllarda öğrencilerin üçte biri hafızlık eğitimine geçmeyi başarabilirken bu yıl 110 öğrencinin bu başarıyı göstermesi dikkat çekiyor. Bu yıl 500’e yakın başvuru beklenirken alınacak öğrenci sayısı ise 120 ile sınırlı.

TESCİL ET, UMREYE GİT

Kur’an kursunda hafızlığını tescil eden öğrenciler umreye götürülüyor. İki günde sabah 8.00’de başlayıp akşam 19.00’a kadar Kur’an’ı ezbere okuyan öğrenciler, umreyle ödüllendiriliyor. 38 öğrenciden 6’sı bunu başarırken, icazet töreni öncesi camide tüm gün Kur’an sesi gelmeye devam ediyordu.

İCAZET TÖRENİ YARIN

Bayrampaşa Kocatepe Kur’an kursunda yarın hafızlığını bitiren 38 öğrencinin icazet töreni var. Törene Reis’ül Kurra Ahmet Arslanlar Hoca da katılacak. Birçoğu Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen öğrenciler mutlu günde sevinçlerini dinleyenlere Kur’an ziyafeti vererek paylaşacak. 

Timeturk

İlgili Makaleler