Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Görmez:Kurumlar Ve Müesseseler Dinin Otoritesi Değildir

Görmez:Kurumlar Ve Müesseseler Dinin Otoritesi Değildir

43283

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilere rektörlük konferans salonunda hitap etti. Yoğun bir öğrenci grubuna konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündemde olan din eğitimi tartışmalarına değinerek, “Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek Rusya’daki 20 milyon Müslümanın din eğitimini tartışmak demek, Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek Avrupa’daki 6 milyon millet varlığımızın da din eğitimini tartışmak demektir” dedi.

Din eğitimi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığına yurt dışından talepler geldiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gündemdeki din eğitimi tartışmaları hakkında şöyle konuştu:

“Türkiye’deki din eğitimi tartışmaları Türkiye ile sınırlı değildir. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda bilelim ki Rusya ve içerisindeki 20 milyon Müslümanın da din eğitimini tartışıyoruz. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda Türk Cumhuriyetlerinde ve Kafkasya’da bulunan Müslümanların din eğitimi sorununu da tartışıyoruz demektir. Çünkü bu ülkeler tarafından izleniyoruz. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda Balkanlarda yaşanan din eğitimi sorununu, Avrupa’da 6 milyon Müslüman Türk varlığının da sorununu tartışıyoruz. Aslında biz şu anda bütün dünyada yaşayan Müslüman azınlıklarında sorununu tartışıyoruz. Bu tartışma sadece Türkiye ile sınırlı bir tartışma değildir.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez din eğitimi tartışmalarının Türkiye’ye pek çok kazanım sağladığını da belirterek şöyle devam etti;

“Türkiye, din eğitimi konusunda 50 yıllık zengin birikimini sadece kendisinin değil, tüm dünyanın istifadesine sunacak konuma gelmiştir. Herkes bu tartışmalar hakkında çeşitli fikirler ortaya koyabilir. Ancak ben bu tartışmaların son derece hayırlı tartışmalar olduğunu düşünüyorum. Bu tartışmalar din eğitimi alanında uzmanlaşmış, gerçekten çok yetkin bir heyetin doğmasına yol açtı. Onlarca profesörümüz, doçentimiz, doktorumuz oldu. Bununla birlikte din eğitimi hususunda çok eser kazandırıldı. Bugün bütün dünyaya, Rusya’ya, Pakistan’a, Balkanlar’a, Orta Asya’ya öğretebileceğimiz bir müktesebatımız oluşmuştur. Bu tartışmalar aynı zamanda bizi bu noktalarda olgunlaştırmıştır.”

“Kurumlar ve müesseseler dinin otoritesi değildir”

Konuşmasında, dinin medeniyet ve insanlık tarihinin önemli faktörlerinden biri olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanoğlunun en çok üzerinde durduğu, düşüncesini yorduğu kavramların dini kavramlar olduğunu söyledi. Medeniyet tarihinden dinin çıkarılması halinde birçok şeyin eksik kalacağını ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Din faktörü çok önemlidir. İnsanın yeryüzünde ve ebedi hayatta mutluluğunu sağlamak için insana gönderilmiştir. Din aynı zamanda insanın Yaratıcıyla, insanın insanla ve kendisiyle, insanın varlıkla ve eşyayla olan ilişkilerini ahlaki bir temelde sağlamak için gönderilmiştir.

Bu kadar önemli olmalarına rağmen, farklı ilahi dinler kurumsallaşmaya başladıklarında zaman zaman kendi özgün yapılarını kaybetmişlerdir.  Dinlerin insan eliyle kurumsallaştırılması, müesseseleştirilmesi her zaman bir sorun olmuştur. İslam öncesindeki ilahi dinlere bakıldığında çok farklı tablolarla karşılaşıyoruz.”


İki saate yakın süren konferansın ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez öğrencilerin sorularını yanıtlayarak Marmara Üniversitesi rektörlük binasından ayrıldı. 

Kaynak:Zaman

Önceki İçerikEğitimde Kalite Var Mı Ki Düşsün
Sonraki İçerikArapça Bilen Rehber Aranıyor