Diyanet isleri Baskanligi

Bayanlar Hafızlık Yarışması Türkiye Birincisi

 

Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmaya, bölge finallerinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ön elemesini geçen 7 kız öğrenci katıldı. 3 sorunun cevaplandırıldığı finalde İstanbul Şeyhli Tuba Kur’an kursu öğrencisi Kübra Atabay birinci, Mahisa Hilaliye Eğitim Vakfı Kur’an kursu öğrencisi Halise Aydemir ikinci ve Kütahya Kavaklı Kız Kur’an kursu öğrencisi Ayşe Nur İnceci üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Belgin Aydın verdi.

Sınav komisyonu başkanı Osman Eğin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yarışmayı geleneksel hale getirdiğini belirtti.

Eğin şunları kaydetti:

”Bu kardeşlerimizin ne kadar güzel iş yaptıklarını topluma göstermek istiyoruz. Burada her ne kadar bu etkinliğin adı yarışma olsa da biz yarışmacılarımızın birbirine rakip olmadıklarını, arkadaş olduklarını ifade ediyoruz.”

Yarışmanın birincisi Kübra Atabay da çok mutlu olduğunu belirterek, ”Hocalarımın desteği olmasa ben bunları yapamazdım. Anne ve babama da teşekkür ediyorum, onların desteği de benim için gerçekten çok önemliydi. Çok güzel bir duygu yaşıyorum” diye konuştu.

Kur’an okumayı 9 yaşında öğrendiğini ifade eden Atabay, bir yıllık eğitimin ardından hafızlığa geçiş yaptığını ve 13 ayda da hafızlığı bitirdiğini dile getirdi.

 

İlgili Makaleler