Diyanet isleri Baskanligi

Görmez: Kuran ın her harfinde hikmet var, istikamet var

Görmez, Akyazı’da Bölge Yatılı Kur’an Kursu temeli atarak, Akyazı Müftülüğü Müderris Hacı Rızvan Efendi Kur’an ve Kıraat Eğitim Merkezi açılısını gerçekleştirdi. Görmez, Akyazı Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Akyazı Şubesi tarafından yaptırılacak Bölge Yatılı Kur’an Kursu binasının temelini attı. Ayrıca Kıraat Eğitim Derneği tarafından yaptırılan ‘Akyazı Müftülüğü Müderris Hacı Rızvan Efendi Kur’an ve Kıraat Eğitim Merkezi’nin açılışını yaptı.

Törene ayrıca Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Kaymakamı Erdoğan Beypınar, Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli, Kocaeli ve Düzce il müftüleri, Akyazı ilçe Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Hendek ilçe Belediye Başkanı Ali İnci, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, Kuzuluk Belediye Başkanı Bilal Soykan, Altındere Belediye Başkanı Mehmet Çakmak, Dokurcun Belediye Başkanı Ruhi Yılmaz, ilçedeki bazı kurum ve kuruluşlar, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları,dernek ve oda temsilcileri ile birçok davetli katıldı.

Gazi Süleymanpaşa Camii imam hatibi ve kıraat hocası Hüseyin Harputoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açılış merasimi başladı. Sakarya Akyazı ilçesinde gerçekleşen temel atma töreninde birer konuşma yapan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı Kaymakamı Erdoğan Beypınar, Sakarya İl Müftüsü İlyas Serenli, Akyazı ilçe Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı emeği geçenleri kutlayarak, hayırlı uğurlu olsun dediler.

Akyazı İlçe Müftüsü Mehmet Şenokur, “Bu büyük hizmete destek veren Sayın Kaymakamız, Belediye Başkanımız ve tüm hayırsever vatandaşlara ilçeye böyle bir eser kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Diyanet işleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez ise “Kur’an bütün alemler için bir uyanış bir hatırlatma, bir istikamet kitabıdır. Her harfinde hikmet var, her harfinde istikamet var. Okuması da ibadet, dinlemesi de ibadet. Kur’an-ı Kerim’in evrensel mesajı olan, birlik, beraberlik, kardeşlik arttırılması ve sonuna kadar yaşanması gerekir. Hafızların yetişmesine önem veriyoruz. Bizim ecdadımız kıraata önem vermiştir. Buradan yetişen gençlerimiz manasına da vakıf olmalıdır. Yetiştiren bütün hocalarımız hikmetine ve manasına ehli olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından plaket takdimi gerçekleşti. 6 dönümlük Akyazı Belediyesi tarafından tahsis edilen Osmanlı mimarisi şeklinde inşa edilecek 150’si yatılı, 200 kişi kapasiteli bölge Kur’an kursunun temeli dualarla atıldı. Kıraat eğitim merkezinin de açılışı gerçekleştirilerek, yemek ikramı yapıldı.

İlgili Makaleler