Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet açıkladı: 14 bin 800 kişi hacca gidemeyecek

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kabe çevresindeki inşaat sebebiyle Suudi Arabistan’ın hacca gideceklerin sayısında yüzde 20 kesintiye gittiğini söyledi.
 
Görmez, bu sebeple Türkiye kontenjanındaki 74 bin kişinin yüzde 20’si olan 14 bin 800 kişinin bu sene hacca gidemeyeceğini açıkladı.

Görmez şunları söyledi: 
 
“Suudi Arabistan Kabe’nin etrafındaki inşaatlar dolayısıyla bütün dünyada hacılarına yüzde 20 kesmek zorunda kaldık maalesef biz ülke olarak kuralarımızı çekmiştik hacılarımızla ilgili her türlü önlemi almıştık. Üzülerek belirteyim ki bütün çabalarımıza rağmen mevcut hacılarımızın yüzde 20’si yani 14 bin 800 hacı adayımız bu sene hacca gidemeyecek.
 
Ancak biz onları gelecek sene mutlaka götüreceğiz diye bu sözü veriyoruz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak peki bu 14 800 kişi nasıl elenecek yine aynı şekliyle de bir hafta 10 gün bütün Türkiye’ye duyurarak gönüllü olarak gelecek seneye ertelemek isteyen vatandaşlarımızı tespit edeceğiz bu gönüllüler içerisinde bir sayı olursa ki olacaktır o takdirde aynı şekilde noter huzurunda gidemeyecek gelecek sene gidecek olan hacı adaylarımızı belirlemiş olacağız bundan dolayı hakikaten diyanet işleri başkanlığı olarak çok üzgünüz.”

İlgili Makaleler