Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet-Sen: Diyanet özerk olmalı

Memur-Sen Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı ziyaret ederek kısa bir süre önce Hacıbektaşı Veli’yi anma törenlerinde uğramış olduğu yumruklu saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Ziyarette ayrıca Diyanet-Sen’in toplu sözleşme taleplerinden bazılarının yer aldığı bir dosya da Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a sunuldu. Ziyarette konuşan Mehmet Bayraktutar, saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirterek “Demokratik bir ülkede bu tür saldırılar, kabul edilemez. Eğer, hükümetin politikalarını beğenmiyorsanız bunun yolu bellidir. Bu iş yumruklarla kavgayla yapılmaz. Seçilmiş bir bakana el kaldırmak herşeyden önce halkın idaresine saygısızlıktır” diye konuştu.
Recep Gören / Ankara

Diyanet-Sen 7 değişiklik istedi

* Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki murakıplık kadrosunun unvanı müftülük müfettişi veya müftülük denetmeni olarak değiştirmeli.
* ‘Din görevlilerini siyasî açıklamalarda bulundu’ şeklinde son derece suiistimale açık suçlamalarla karşı karşıya bırakarak mağdur eden ve temel hak ve özgürlüklere, din ve vicdan özgürlüğüne ve fikir özgürlüğüne aykırı olduğu tartışmalarına sebep olan hükmü kanun metninden çıkarılmalı veya bu sakıncaları bertaraf edecek şekilde değiştirilmeli.
* İlahiyat ön lisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmalı.
* Göreve yeni başlayan din görevlileri Diyanet Akademisinde verilecek eğitimle bu göreve hazırlanmalıdır. Bunun için Diyanet Akademisi veya benzer şekilde eğitim kursları düzenlenir.
* Diyanet İşleri Başkanlığı özerk yapıya kavuşturmalı ve Diyanet İşleri Başkanı seçimle göreve getirmeli.

İlgili Makaleler