Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Diyanet, yaz Kuran-ı Kerim kurslarını kamu spotuyla tanıtacak

Diyanet, yaz Kuran-ı Kerim kurslarını kamu spotuyla tanıtacak

40964

Diyanet işleri Başkanlığı yaz Kur’an kurslarına yönelik farkındalığı artırmak için kamu spotu hazırlayacak. Kurslara başvurular, 16 Haziran’da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl düzenlenen yaz Kur’an kurslarına farkındalığı kamu spotuyla arttıracak. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, yaz Kur’an kurslarının Diyanetin en önemli süreli eğitim alanlarından biri olduğuna dikkati çekerek, daha çok çocukların geldiği kurslara 7’den 70’e herkesin katılmasını hedeflediklerini bildirdi. Son yıllarda başkanlığın gayretleri ve sunulan imkanlarla kayıt sayısının arttığına işaret eden Yılmaz, “Daha önce 1-2 milyon civarında olan öğrenci sayısıgeçtiğimiz yıl 2,5 milyona ulaştı, bu sene daha da fazla olmasını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı. Yılmaz, bu sene ilk defa, yaz Kur’an kursları öncesinde ön hazırlık mahiyetinde seminer düzenlediklerini söyledi. Seminere tüm illerden müftülüklerin eğitim koordinasyonundan sorumlu müftü yardımcıları ya da şube müdürleriyle, tecrübeliKur’an kursu hocalarının katıldığını anlatan Yılmaz, katılımcılara, yaz Kur’an kurslarının verimliliği ve usul, yöntem birliğinin sağlanması amacıyla akademisyenler ve başkanlık görevlilerince bilgi verildiğini kaydetti. Kamil Yılmaz, çocukların kurslarda Kur’an okumayı öğrendiklerini, Kur’an, İslam ve Peygamber sevgisini kazandıklarını söyledi.
-Kamu spotuyla tanıtım
Yaz Kur’an kurslarıyla ilgili toplumda farkındalığı artırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini anlatan Yılmaz, ‘Gel bu yaz, Kur’an’ı kalbine yaz’ r sloganıyla Ankara’da açılış töreni gerçekleştireceklerini, benzer törenlerin illerde de yapılacağını ifade etti.
Eğitimlerin tanıtılmasında mahalli televizyonların da devreye sokulmasını önemsediklerini belirten Yılmaz, yerel basında müftülerin tanıtıcı programlarla hizmetleri anlatmalarının önemine vurgu yaptı.
Yaz Kur’an kurslarıyla ilgili kamu spotu hazırlık çalışmalarının devam ettiğini bildiren Yılmaz, “Biz yaz Kur’an kurslarının farkındalığını artırmak istiyoruz. Kurslar hakikaten büyük bir fırsat. Geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yaptığımız anlaşma gereğince çocuklar, onların mekanlarından da istifade edebiliyor. Bu çerçevede spora meraklı çocukların spor yapmalarını da sağlamış oluyoruz” diye konuştu.
-Kitaplar Diyanetten
Yılmaz, son iki yıldır olduğu gibi bu yılda kurslara katılacak çocuklara dini bilgiler, Kur’an Elif Ba’sı, ve Dinimi Öğreniyorum kitaplarını ücretsiz dağıtacaklarını belirterek, “Böylece her öğrenci kitap sahibi oluyor. Ayrıca Kur’an okumaya geçen çocuklarımıza da Kur’an-ı Kerim veriyoruz. Böylece bir bakıma çocukların ailelerine de bir kütüphane kurmuş oluyoruz” dedi.
-“Gelen çocuğumuz, gelmekten mutlu olmalı”
Başkanlık olarak yaz Kur’an kurslarında uygulanacak usul ve yöntemle ilgili genelge yayımladıklarını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Biz sevgi merkezli, gönüllülük esası üzerine ve hoşgörü yöntemiyle eğitimin verilmesini önemsiyoruz. Oraya gelen çocuğumuz, gelmekten mutlu olmalı, mutlu olarak ayrılmalı, yani orada baskı, çocukları o ortamdan soğutacak davranışlar olmamalı. Bunları personelimizle uzun uzun görüşüyoruz. Çünkü daha önceki dönemlerde yaşanmış acı tecrübelerden bahsediliyor. Bunların olmasını arzu etmiyoruz. Bize bu yüce dini tebliğ eden Peygamber Efendimizin usul ve yöntemi sevgi üzerine dayalıdır. Kur’an eğitimi verenlerin de böyle olması gerekir.”
Yaz Kur’an kurslarına başvuruların 16 Haziran’da başlayacağını kaydeden Yılmaz, kayıt yaptıran öğrencilerin okuma durumuna göre sınıflara ayrılacağını, 24 Haziran’da başlayacak kursların 23 Ağustos’ta sona ereceğini kaydetti.    

Önceki İçerikBaşbakan Yardımcısı Bozdağ, Strasbourgda
Sonraki İçerikDiyanete Alınacak 4Blilerin Başvurusu 7 Haziranda Son