Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Yaz Kuran Kursu Kayıtları 11 Haziranda Başlıyor

Yaz Kuran Kursu Kayıtları 11 Haziranda Başlıyor

46635

 


II- Kayıt İşlemleri ve Eğitim-Öğretimin Süresi ile ilgili hususlar;

1. Yaz Kur’an kurslarında kayıtlar, 11 Haziran 2012 tarihinde başlar.

2. Örgün eğitime devam eden öğrencilerin Kur’an-ı kerimi yüzüne okuyabilmeleri, bazı dua ve sureleri ezberlemeleri ve yaşlarına uygun temel dini bilgileri edinmelerine yönelik olarak tatil dönemlerinde de camiler ve yaz Kur’an kurslarında okumak isteyen küçük çocuklar için velisinin muvafakatına bağlı olarak kursa müracaatlar Başkanlığın düzenlediği form dilekçe ile kabul edilir. Ayrıca dilekçenin doldurulmasında beyan esas olupmüracaat eden vatandaşlardan herhangi bir belge talep edilmeyecektir.

3. Yaz Kur’an kurslarının açılışı ve öğrencilerin kayıt işlemleri ile eğitim-öğretim hizmetleri yukarıda yer alan yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılacaktır.

4. Yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim sürecinin yapılandırılması ve takibi ile ilgili gönderilen Ek-2 formda belirtilen işlemler müftülüklerce titizlikle gerçekleştirilecektir.

5. Eğitim takvimi, kayıt işlemleri, dönemler, kurlu sistem ve işleyişi hakkında gerekli tüm bilgiler veli ve öğrencilere müftülüklerce duyurulacaktır. Bu konuda Ek-3’tegönderilen afiş örneği çoğaltılarak uygun görülen yerlere asılarak ayrıca vaaz ve hutbelerde gerekli duyuru yapılacaktır.

6. Yaz Kur’an kurslarına katılmak isteyen engellilere imkânlar ölçüsünde yardımcı olunacak ve her ilde en az bir cami/Kur’an kursu engellilere yönelik dizayn edilecek ve ilgililere duyurulacaktır. Bu gruba ders verecek personel, yaz Kur’an kursları öncesi bu amaçla düzenlenmiş hizmet içi eğitim kursuna katılanlar veya Braille alfabesini okumayı/işaret dilini kullanmayı bilen öğreticiler arasından seçilecektir. 

Bu haberwww.dinihaberler.comadresinden kopyalanmıştır

7. Yaz Kur’an kursları, 18 Haziran–17 Ağustos 2012 tarihleri arasında aşağıda belirtilen dönemler halinde ve kur esasına göre gerçekleştirilecektir:

I. Dönem: 18 Haziran –06 Temmuz 2012
II. Dönem: 09 Temmuz –27 Temmuz 2012
III. Dönem: 3O Temmuz –17 Ağustos 2012

8. Kurs öğreticisi veya cami görevlisi, kursun başlangıcında kayıt başvurularını göz önünde bulundurarak ve velinin de isteğini dikkate alarak öğrenciyi üç dönemden yalnızca birisi için kayıt yapabileceği gibi iki veya üç dönem için de kayıt yapabilecektir.

9. Kayıtlar dolmuş olsa bile kayıt için başvurular geri çevrilmeyecek, ilgili müftülükçe bu tür başvurular uygun olan cami/kurslara yönlendirilecektir.

Değerli Din Görevlileri; 

ÖNEMLİ UYARI

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim Ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt Ve Pansiyonları Yönetmeliği”nin 8. maddesinin 10. fıkrası ve 3. maddenin 2. fıkrasına istinaden, 2012 Yaz Kur’an Kurslarında “Görsel Eğitim Setimizden” yararlanmak istiyorsanız, bu konuda bağlı bulunduğunuz  müftülüğe toplu olarak dilekçeyle ya da sözlü (sözler suya yazılır, sizler yine de dilekçe ile başvurmayı seçiniz) olarak istekte bulunabilirsiniz. 

Müftülükler, siz değerli din görevlilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini yukarıdaki 8. ve 3. madde gereğince yerine getireceklerdir. Bu konuda, başvuru yaptığınız halde, talepleriniz karşılanmıyorsa, mağduriyetinizi bir üst makama bildirebilirsiniz. 

2011 Yılı Yaz Kur’an Kursları Tebligatı ve Ekleri

Üst Yazı Tebligatı
Ek-1 Uygulama Esasları
Ek-2 Takip Süreç Formu
Ek-3 Yaz Okulları Afiş Örneği
Ek-4 Hazırlık Semineri Programı
Ek-5 Hazırlık Semineri Değerlendirme Formu
Ek-6 Açılış Mesajı
Ek-7 ve 8  Yaz Kur’an Kursu Yoklama Defteri ve Ders Defteri Örneği
Ek-9 Öğrenci Katılım Belgesi Örneği
Ek-10, 11, 12  ve 13- Yaz Kur’an Kursları Öğrenci Durum Çizelgesi Örnekleri
Ek-14- Yaz Kur’an Kursları İl Geneli Değerlendirme Formu Örneği

 

Önceki İçerikKpssde Soruların % 40ı İlahiyat Alanından
Sonraki İçerikUmrede Türk Alarmı