Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet Konferansları Çanakkale Mahşeri-İzle

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve başkanlık personelinin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta konuşan Araştırmacı-Yazar Mehmed Niyazi Özdemir, “Çanakkale, geçmişte hükmünü icra etti, günümüzde ediyor, gelecekte de etmeye devam edecek” diye konuştu.

Çanakkale savaşlarına ilişkin tarihi bilgileri ve hatıratlarda kaleme alınan anıları Diyanet mensuplarıyla paylaşan Özdemir, Çanakkale zaferinin insanlık tarihi ve milli tarihimiz açısından son derece önemli sonuçları olduğunu söyledi. 3 Kasım 1914’te başlayan ve 9 Ocak 1915 tarihinde sona eren Çanakkale savaşlarında 14 ay 6 gün boyunca çok çetin bir mücadele sergilendiğini kaydeden Özdemir, Çanakkale’nin, dünyanın kaderini değiştirdiğini anlattı. Çanakkale ile ilgili yazılan ve yazılmayan pek çok hatıranın olduğunu söyleyen Özdemir, askerin maneviyatının savaşın galibiyetle sonuçlanmasını sağlayan en önemli saik olduğuna vurgu yaptı.

Konferansta, milletleri ayakta tutan unsurları da anlatan Özdemir, bunların en önemlilerinden birinin de “metafizik” olduğunu söyledi. Metafizik kavramını tarihi boyutlarıyla değerlendiren Özdemir, “Metafizik giderse sorumluluk gider ve mideyle yere basan; nefsiyle düşünen, kültür hayatının sığlaştığı bir toplum meydana gelir” diye konuştu.

İlgili Makaleler