Diyanet isleri Baskanligi

Müslümanlar Allahu Ekber Diyerek Birbirlierini Öldürüyorlar

Filistin Gazze Yönetimi Evkaf ve Din İşleri Bakanı İsmail Said Rıdvan ve beraberindeki heyet Görmez’i makamında ziyaret etti.

Filistin heyetini Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Görmez, “Filistin denilince millet olarak aklımıza dört şey gelir: Birincisi, binlerce yıllık bir peygamberler, Sıddıklar, şehitler, salihler bölgesi gelir aklımıza. Peygamberlerin buluşma yeri olan, hepimizin kalbinde özel bir yeri olan Kudüs gelir aklımıza. İkincisi, dört yüz yıllık ortak tarihimiz gelir aklımıza. Üçüncüsü, maalesef yüzyıllık işgaller, katliamlar, muhasaralar ve sürgünler gelir aklımıza. Dördüncüsü tabi yine aynı şekilde sabır, direnç ve direniş gelir aklımıza” dedi.

Konuk Bakanla Türkiye’de din eğitimi, Diyanet İşleri Başkanlığının yapısı, İslâm dünyasının içinde bulunduğu durum ve Gazze’nin yeniden yapılanması gibi pek çok konuda görüş alış-verişinin gerçekleştiği ziyarette Başkan Görmez şunları söyledi;

Medeniyetler çatışmasından medeniyet içi çatışmaya dikkat…

“Filistinli kardeşlerimiz bütün dünyaya şu gerçeği bir kez daha gösterdiler: Sadece şehirleri, surları işgal etmekle topraklar işgal edilmiş olmaz. Kalpler, zihinler işgal edilmedikçe toprakların, şehirlerin işgal edilmesi asla mümkün değildir.”

“Bugün İslâm dünyası yetkililerinin, İslâm âlimlerinin en çok üzerinde durması gereken konu şudur: 90’lı yıllardan sonra medeniyetler çatışmasından söz edildi bütün dünyada. Fakat son yıllarda bir medeniyet içi çatışma, medeniyet içi savaşın planlandığını görüyoruz. Yani medeniyetler çatışmasından medeniyet içi çatışmaya doğru bir stratejinin geliştirilmeye çalışıldığını görüyoruz.  İslam dünyasının bütün âlimleri, fikir ve düşünce adamları, derhal bu konuya zihinlerini teksif ederek İslam dünyasının içerisinde yanan bu ateşleri söndürmek için çaba göstermek zorundadır.”

İslâm Medeniyetinin iki büyük ailesi; Ehl-i sünnet ve Ehl-i Beyttir.

“İslâm Medeniyetinin iki büyük ailesi olmuştur tarih boyunca. Birisi Ehli Sünnet diğeri Ehli Beyt. Sünnet de Peygamberin, beyt de Peygamberindir. Bu ikisini ayırmak ve bu ikisi üzerinden ayrışmak, çatışmak, yine bunlar üzerinden insanların, Müslümanların birbirini katletmesi esasında Hz. Peygamber’in Veda Hutbesi’nde işaret ettiği, ikaz ettiği büyük bir tehlikedir.”

“Ben şahsen televizyonlarda İslam dünyası ile ilgili herhangi bir haberi izlerken bir Müslümanın başka bir Müslümana ‘Allahu ekber’ diyerek silah doğrultması karşısında kahroluyorum. Bu Müslüman zihninin tamamen tefessüh ettiği nokta olsa gerektir. Müslüman, Müslümana nasıl ‘Allahu ekber’ diyerek silah yöneltebilir? Bunun izahı hiçbir zaman yapılamaz. Bu bir Müslümanın işleyebileceği en büyük cürümdür.”

İlgili Makaleler