İlahiyat Haber

Bozdağ: İnşallah İmam Hatipli cumhurbaşkanımız olacak

, 100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu’na katıldı. Bozdağ’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de sempozyumda yeraldı. Bozdağ, “Birgün inşallah Türkiye’nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak” dedi.

“HEP KAZANDIRDI. HİÇ KAYBETTİRMEDİ”
İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İmam hatip liselerinin önemine dikkat çekti. Bekir Bozdağ, “Biz ne kadar seviyorsak, bilmemiz gerekiyorki başkaları da o kadar ürküyor. Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam hatip bu ülkeye ne kazandırdı? Bunları objektif olarak değerlendirdiğimiz zaman bu nesil bu millete ve devlete çok şey kattı. Hep kazandırdı. Hiç kaybettirmedi. Buna tarih şahittir”dedi. İmam hatip liselerinin halkın okulu olduğunu, bu okulların vatandaşlar tarafından yaptırıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu okullara devletin her zaman olumsuz yaklaşım içinde olduğunu belirtti. Birilerinin zihninde acabalar olduğunu ve bu ayrımcı bakışın son yıllara kadar hep sürdüğünü belirten Bozdağ, son yıllarda bu ayrımcılıkların ortadan kalktığını ifade etti.

KARŞI DURUŞ İMAM HATİPLERE DEĞİLDİ
İmam hatiplerin siyasal rüzgar ne olursa olsun yoluna devam edeceğine dikkat çeken Bozdağ, “Karşı duruş imam hatiplere değil, karşı duruş din eğimi almış, din bilgisine sahip kişileredir aslında” diye konuştu. İmam hatiplere üniversitelerin kapısının kapatıldığını hatırlatan Bozdağ, bu okullara gidenlerin devlet için tehdit olarak görüldüğünü ifade etti.

KAPATMA DAVASININ DELİLLERİ ARASINDA KATSAYI ÇALIŞMASI VARDI
Ak Parti hakkında 2008 yılında kapatma davası açıldığını hatırlatan Bekir Bozdağ, “Kapatma davasının delilleri arasında başörtüsü yasağı ve katsayı uygulamaları vardı. Bu konudaki çalışmalarımız ve sözlerimiz vardı deliller arasında” diye konuştu.
Katsayı engelinin kaldırıldığını ifade eden Bozdağ, imam hatip lisesi mezunlarının polis okullarına girebilmesinin 2001 yılında yasaklandığını ancak bu yasağında hükümet tarafından kaldırıldığını vurguladı.

DİYANET İŞLERİNİN KALDIRILMASI
Diyanetin İşleri Başkanlığının bütçesinin sürekli tartışma konusu olduğunu, diyanetten başka kurumlara geçenlerin sık sık sorulduğunu belirten Bekir Bozdağ, “Diyanetin bütçesi yüksek mi yüksek. Sadece cari giderler ama. Yatırım oranı yüksek değil. Sadece giderleri var. Diyanetten başka kurumlara geçerse veba mı bulaştıracak buralara? Diyaneti kaldıralım konusun sık sık gündeme geliyor. Diyanetin kaldırılması doğru mu? Hayır. Diyanet bu ülkenin birliğini sağlayan çimentodur. Daha iyileştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

İMAM HATİPLİ CUMHURBAŞKANI
İmam hatiplilerin demokrasi mücadelesine devam etmesinin gerektiğinin belirten Bozdağ, sözlerini “Birgün inşallah Türkiye’nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak” diyerek bitirdi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: EKSİKLİKLER KONUŞULDU
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de yaptığı konuşmada, imam hatip okullarının herkesin gurur kaynağı olduğunun belirtti. İmam hatip okullarının ulusal ve uluslararası düzeyde akademik araştırmalara konu olduğunu ifade eden Görmez, dünyanın pek çok Müslüman toplumunda bu okulların modern olarak görüldüğüne dikkat çekti. Bu okulların eksikliklerinin de konuşulması gerektiğini belirten Görmez, özeleştirinin de yararlı olacağını vurguladı.

TOPBAŞ: BİRÇOK ALANDA BU OKULLARDAN YETİŞMİŞ İNSANLAR VAR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, her ülkenin kendi değerleri üzerine yükseldiğini belirtti. İmam hatip öğrencilerinin her birinde büyük bir yaşam öyküsü bulunduğunu belirten Topbaş, “Bugün ülkeye yön verenler arasında, birçok alanda bu okullardan yetişmiş insanlar var” dedi.

İlgili Makaleler