Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber Türkiyenin En Modern İmam Hatip Lisesi Yapılıyor

Türkiyenin En Modern İmam Hatip Lisesi Yapılıyor

44113

Rize’nin Güneysu İlçesi Köprübaşı mevkiinde yapılması planlanan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın babası Ahmet Erdoğan’in ismini taşıyacak Anadolu İmam Hatip Lisesi için çalışmalar başladı. Okulun yapılması planlanan arazi üzerinde bulunan Çaykur’a ait günlük 120 ton yaş çay işleme kapasiteli Güneysu Çay Fabrikası’nın yıkımına başlanıldı. 1959 yılında yapılan fabrikanın arazisi ile birlikte Çaykur’dan 12 milyon TL’ye satın alındığı öğrenildi.

İMAM HATİP LİSESİ’Nİ BAŞBAKAN YAPTIRIYOR

Tamamlandığında 20 bin metre kare kapalı alana sahip olması planlanan ve 15 milyon TL’ye mal olacak projenin Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yaptırıldığı ileri sürüldü. Başbakan’ın hemşerilerini okulun başbakan tarafından yaptırılacağını duyduklarını ancak kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını belirttiler. Başbakan’ın ise proje ile yakından ilgilendiği biliniyor.

EN MODERN İMAM HATİP LİSESİ OLACAK

Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder konuyla ilgili yaptığı açıklamada, okulun tamamlandığında Rize standartlarında en modern okul olacağını belirterek, “Hafriyat temizleme çalışmaları sürüyor. Temeli atıldıktan sonra 1 yıl içerisinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz. 20 bin metre kare kapalı alana sahip olacak. İçerisinde 700 kişilik bir konferans salonu, açık ve kapalı spor salonları, fitness salonu, kapalı yüzme havuzu ve 400 kişilik öğrenci yurdu bulunacak. Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak hizmet verecek bina 800 kişilik öğrenci kapasitesine sahip olacak” dedi.

Minder, okulun yapım maliyetinin kim tarafından karşılanacağı konusunda ve okula verilecek isim konusunda bilgi sahibi olmadığını belirtti. Minder, okulun ismi ile ilgili son kararın Başbakan Erdoğan tarafından verileceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu İlçesi’nde Atasay Kuyumculuk tarafından yaptırılan annesi Tenzile Erdoğan’ın ismini taşıyan bir sağlık merkezi ve iş adamı Halit Çıngıllıoğlu tarafından yaptırılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dedesi Şehit Kemal Mutlu’nun adını taşıyan Anadolu Öğretmen Lisesi bulunuyor.

 
Önceki İçerikDiyanetten YÖK ün Genel Sekreterliğine Atandı
Sonraki İçerik3 Büyük İlde İmam Hatip Tablosu