Diyanet isleri Baskanligi

Bir Yaşar Nuri Klasiği: İmamların Maaş Alması Haram

 

Yaşar Nuri Öztürk’ün canlı yayında söylediğine göre Kur’an’ı Kerim’i parayla satmak kesinlikle haram… Ancak Yaşar Nuri’nın Kur’an çevirileri kitapçılarda ücret karşılığı satılıyor. Aynı şekilde internet üzerinden de Kur’an çevirileri için para isteniyor.

Mesala yayın yılı 2011 olan son Kur’an tefsiri 28 TL’den satışta…

O NAMAZLAR GEÇERSİZ

Yaşar Nuri’nın dediğine göre “namaz kıldırma karşılığı aldıkları paralar haram”… Canlı yayında “Kur’an’ı Kerim’i para karşılığı satmak haram mıdır?” sorusuna yanıt verirken sözü Diyanet’in maaşlı imamlarına getiren Öztürk şunları söyledi;

“Kur’anı Kerim’i parayla satmak gayet tabiii haram! Hiç bir dini değeri parayla satamazsın. Eğitim hizmeti yapıyorsan o eğitim hizmeti için aldığın para meşrudur. Namaz kıldırarak alınan paraların tümü haramdır. O namazlar da geçersizdir. Kimse bunun aksini iddia ve ispat edemez.”

Yaşar Nuri Öztürk, Diyanet’te görev yaptığı süre içinde babasının kendisine “Din hizmeti yaparak diyanetten aldığın para hırsızlıktan daha kötüdür. Derhal buna son ver” dediğini de söyledi.

İLAHİYAT HOCASININ PARASI HELAL

Bilindiği gibi Yaşar Nuri Öztürk de İlahiyat Fakültesi’nde kendi deyimi ile 28 yıl boyunca öğretim hizmeti verdi. “Dini” konularda gençleri eğiten hocanın aldığı para bu durumda “haram olmuyor mu?”.

Yaşar Nuri Öztürk, kendi durumunu “eğitim hizmeti” istisnası içine soktu ve dedi ki;
-“Eğitim hizmeti veriyorsanız, tabii karnınızı bir yerde doyuracaksınız. Ben ilahiyat profesörüyüm eğitim hizmeti vermişim 28 yıl üniversitede ve maaş almışım. Ben insanlara namaz kıldırarak o maaşları alsaydım külli haramdı o bana…”

İMAMLAR NEYLE GEÇİNECEK?

Yaşar Nuri Hoca’nın iddiasına göre Diyanet’ten maaş alarak camilerde namaz kıldıran tüm hocalar “haram” para kazanıyor. Bu durumda akıllara şu soru takılıyor. “Din hizmeti veren” imamlar müezzinler neyle geçinecek? Geçimlerini nasıl sağlayacaklar.

Aslında bu konu yeni bir konu değil. İmamın namaz kıldırdığı için para alması söz konusu değil. Orada mesaisini camiide geçirdiği için maaş kendisine veriliyor. Yani her ne olursa olsun siz gittiğinizde imam hatibi veya din görevlisini camide buluyorsunuz.

Aşağıda İstanbul İlahiyat Hocalarından Prof.Dr. Abdulaziz Bayındır’ın konuyla ilgili soruya cevabı var. Kendisi bu konuda gerekli cevabı vermiş…

8sutun

 

Yaşar Nuri’yle ilgili medyada yer alan başka bir haber.

 

Cuma namazı saatinde canlı yayında olan Yaşar Nuri Öztürk ,akıllara cuma namazına gitmiyor mu sorusunu getirdi.

 

Cuma günleri Show Tv ekranlarında yayınlanan ‘Saba Tümer’le Bugün’ programına konuk olan ilahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk’le ilgili farklı bir tepki dile getirildi. 

İSLAMİ KONUDA KENDİNİ OTORİTE OLARAK GÖRÜYOR

Canlı yayında yapmış olduğu çıkışlarıyla hafızalarda yer eden ilahiyatçı, bir çok İslami konuda kendisini otorite olarak görüyor. Ancak başta sosyal paylaşım sitelerinden ve program izleyicilerden kaçmayan bir ayrıntı çok konuşuluyor. 

YAŞAR NURI ÖZTÜRK CUMAYA GİTMİYOR MU?

Show Tv ekranlarında cuma günleri Saba Tümer’le program yapan Öztürk , izleyicilerin dini konulardaki sorularını cevaplıyor. Programın cuma namazı saatinde de devam etmesi, izleyicinin aklına ilahiyat profesörü Yaşar Öztürk ‘cumaya gitmiyor mu’ sorusunu getirdi.

İlgili Makaleler