Diyanet isleri Baskanligi

Vaizlik Sözlü Sınavı Hakkında Açıklamalar

2 bin 950 münhal kadro için kazanan aday sayısı  2 bin 829. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 121 personel açığı çıkıyor.  Sözlü sınavdan kazanamayacak adayları düşünürsek (!) bu sayı biraz daha artacak gibi gözüküyor!. Bu da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tekrar vaizlik sınav açmasını gerektirecek.  

Diyanet’in, kurum dışından vaiz alım  kanunu 17 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürülüğe girmişti. Bu kanuın 17 Nisan 2014 tarihine kadar geçerli olacağından Diyanet’in, bir sınav yapma zamanı daha bulunmaktadır.

Diyanet yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre;” Diyanet İşleri Başkanlığı yazılı sınavı kazanan adayları sözlü sınavsız kadroya almalarının mümkün olmayacağını diler getirdiler.”

Ayrıca yetkililer; “Kurum dışından katılımın az olduğunu, sayıları az olan bayan aday ve personelin başarı oranlarının yüksek olduğunu dile getirdiler. Sözlü sınavın Hac sezonun denk gelmesi nedeniyle bazı personelin hac görevlerinden bulunmaları sözlü sınavların, Kurban Bayramı sonrasına kaldığını ifade ettiler.

Sözlü sınava alfabetik sıraya göre Ankara’ya çağrılacağını belirten yetkililer, “Haseki mezunlarına sorulan sorular gibi sorulmayacağının müjdesinide verdiler.”

 

Erdi KARADENİZ

DİNİHABERLER.COM

İlgili Makaleler