Diyanet isleri Baskanligi

Diyanetten Ruyeti Hilal Meselesine Kesin Çözüm

DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Görmez, rasathane kurmak için astronomi bilimi uzmanlarıyla bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede’yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın bir rasathanesi ve gözlem evi olacak” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bolu İl Müftülüğü tarafından yapılan yayınevi ve yurt açılışlarına katılmak için kente geldi. Bolu Müftüsü Mehmet Şahin ile birlikte Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan Devlet Konukevi’nin bahçesinde göl kenarında kahvaltı yapan Görmez daha sonra Bolu Valiliği’ni ziyaret etti. Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından karşılanan Görmez, valilik özel defterini imzaladıktan sonra makama geçti. Vali Özçimen ile bir süre sohbet eden Görmez, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaklaşan Kurban bayramı öncesi vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Görmez, kurban ibadetini yaparken Allah’tan uzaklaştıracak davranışlardan sakınılması gerektiğini belirterek, “Kurban kesimi sırasında çevre temizliği ve hayvan hakları korunmalı. İnsan sağlığı ve hijyen açısından kurban ibadeti yerine getirilmesi çok önemli kuralları ve prensipleri olan bir ibadet. Milet olarak buna hazır olmalıyız. Daha önceleri bayramlarda yaşanan şehirlerin arasında hayvan kovalamalar, tüfekle yaralamalar gibi nahoş görüntülerden uzak kalarak en güzel bir şekilde bu ibadeti yerine getirmemiz gerekiyor. Kurban, tarih sahnesinde süreklilik kazandıran manevi değerlerdendir. Bazı eksiklik ve aksaklıkları dikkate alarak kurbanı ve kurban ibadetini ve bayramını tartışma konusu yapmayalım” diye konuştu.
 
DİNLERİ REKABETE SOKMADAN YAYIN YAPACAĞIZ

Diyanet TV’nin dinleri rekabet sokmadan bir yayın politikası sürdüreceğini açıklayan Görmez, şunları söyledi:

“Diyanet Televizyonu TRT Anadolu olarak bilinen kanalda yayına başladı. Kanalımız bilhassa Ramazan ayında çok önemli bir mesafe kat etti. Dinleri asla bir rekabete sokmadan, imaj ve reklama başvurmadan, propaganda yapmadan, sadece aydınlatma, dini doğru anlatma, din konusunda toplumu aydınlatmayı kendisine prensip olarak kabul ediyor. Dünyada yüzlerce hatta binleri bulan dini kanallar var.”

HİLALİ GÖRMEK İÇİN CAPETOWN’A GİDİLECEK

Ramazan ayında imsak saatine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Görmez, çelişkiyi ortadan kaldırmak için bir ekibin hilalin görüneceği Güney Afrika’nın Capetown kentine gideceğini ifade ederek, “Astronomi bilimi bize hilalin hangi gün hangi saatte nerede görüleceğini gösteriyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar, dünyanın dengesi bozulur. Diyanet TV’den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilalin görüneceği Güney Afrika’nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilali canlı olarak yansıtacaklar. Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede’yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın bir rasathanesi, gözlem evi olacak” dedi.

ÖFKE DİLİNDEN UZAK DURALIM

Görmez, cem evi ve cami tartışmalarıyla ilgili olarak ise, “Son yıllarda ve günlerde Türkiye’de Alevilik eksenli çokça tartışma yaşanıyor. Mezhebi ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan bütün kardeşlerimizi bu konularda öfke dilini kullanmaması gerektiğini temenni ediyorum. Tamamen barış dilini kullanmayı, herkesi güzel bir dil kullanmaya davet ediyorum. Tarihte yaşanmış acıların hesabını birbirimize sormadan gelecek nesiller için bir barış dili kurmamız gerektiğini ifade ediyorum” diye konuştu.

Görmez, ziyaretin ardından İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyerek vatandaşları selamlaştı. Diyanet Yayınevi’nin açılışını yapan Görmez, beraberindekilerle birlikte daha sonra Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti.

İlgili Makaleler