Diyanet isleri Baskanligi

Süleymaniye Camii Kurra Hafızları Ağırladı

 

Kur’an-ı Kerim’i en ince ayrıntılarıyla ve en güzel biçimiyle okuma anlamına gelen “aşere, takrib ve tayyibe kursunu” bitiren 27 hafız, icazetlerini Süleymaniye Camii’nde düzenlenen merasimle aldı. Kur’an-ı Kerim’i bütün okunuş tarzlarıyla öğrenerek ‘kurra hafız’ payesini elde eden hafızlar, haftada 4 gün olmak üzere toplam 38 ay süren sıkı bir eğitime tabi tutuldu. Süleymaniye Camii’nde önde gelen kıraat hocaları riyasetinde gerçekleştirilen icazet törenine İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr Rahmi Yaran ve bazı ilçe müftüleri katılırken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bazı ilçe belediye başkanları da mesajlarıyla kutladı.

Öğle namazı öncesi başlayan tören, Mustafa Demirkan, Osman Şahin, Doç. Dr. Fatih Çollak ile İstanbul içi ve dışından gelen pek çok tanınmış ‘kurra hafız’ın tilavetiyle devam etti. Öğle namazının ardından devam eden icazet merasiminde, 27 hafız Kur’an ve kıraatle ilgili öğrendiklerini tilavetle arz etme fırsatı buldu. Aldıkları eğitimle takdir toplayan kurralar, hocalarından da tam not aldı. Hafızın aynı zamanda bir muhafız olduğunu ifade eden İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, şöyle konuştu: “Hafızlar Kur’an’ın koruyucusudur. Çünkü Kur’an, günümüze iki yolla ulaşmıştır. Bu yollar, yazılı metinler ve hafızlardır. Aşere, tayyibe ve takrib ilimlerini okuyan hafızlar, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in okunuşunu da önceki nesillerden alarak günümüze ulaştırmaktadırlar.”

İstanbul’un eski Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Süleymaniye’de asırlar boyu devam eden kurra hafızlık eğitiminin son asırda yaşanan tarihî kırılmayla 2009 yılına kadar akamete uğradığını söyledi. 3 yıl önce başlayan kıraat eğitimleri, Süleymaniye Camii emekli imam-hatibi Mehmet Sevinç hocanın riyasetinde ve Sultanahmet Camii imam-hatibi Hasan Kara ile Şehzadebaşı imam-hatibi Ercan Çakıroğlu’nun eğitiminde tamamlandı. Hem asli görevlerini sürdüren hem de kurralık eğitimi alan hocalar ise, 3 yıllık bir emeğin ardından gelen ilmin mutluluğunu yaşıyor. Bu kurstaki amaçlarının Kur’an’ı en güzel şekilde okumak ve okutmak olduğunu vurgulayan hocalar, bu ilimle daha kaliteli bir hizmet vereceklerini ifade etti. İcazet merasimini 100 yaşının üzerinde olduğu belirtilen Reisü’l Kurra, Ahmet Arslanlar Hocaefendi idare etti.

İlgili Makaleler