Diyanet isleri Baskanligi

Bu Sene Kutlu Doğumda Kardeşlik Konuşulacak

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından, 14- 20 Nisan 2012 tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Emniyet Müdürlüğü Topuzlu Han Restaurant’ta yemekli istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Belediye Başkanı Hasan Ünver, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcısı Ali Gülden ile ilde bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Kameri aya göre Peygamber Efendimiz’in (sas) doğumunun 20 Nisan’a denk geldiğini ifade eden İl Müftüsü Yakup Öztürk, “Bu durumu dikkate alan Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1989 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlemeye başladı. Bu hafta, ülkemizde sonradan ihdas edilmiş çok güzel bir haftadır. Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında vaaz ve hutbelerin yanında konferanslar, paneller, naat, şiir, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve anlama yarışmaları gibi etkinliklerde düzenliyoruz.” dedi.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri dolayısıyla her yıl bir ana temanın belirlendiğini kaydeden Öztürk, “Bu yıl ana tema olarak kardeşlik konusu belirlendi. Nasıl ki Peygamber Efendimiz (sas) Ensar’la Muhacir’i kardeş yapıp kaynaştırdıysa, biz de insanlar arasında aynı değerleri ortaya koymalıyız. Kardeşliği söylemden eyleme dönüştürecek şekilde hareket tarzı belirlemeliyiz.” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, bu yılki etkinliklerin, sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılması yönünde karar alındığını ifade eden Öztürk, “Bunun sonucunda ilimizde bulunan siz değerli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya geldik. Sizlerin seçeceği 5 veya 7 kişiden oluşan temsilciler ile müftülük personelinden oluşan Kutlu Doğum Platformu oluşturmak istiyoruz. Bu kişilerle istişare halinde güzel bir program ortaya çıkarmak istiyoruz. Böylece, Fatih’in İstanbul’u fethi gibi bizler de gönülleri fethetmek istiyoruz.” dedi.

“HER KESİME MESAJ ULAŞTIRILMALI”
Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş da konuşmasında Peygamberimiz’i (sas) anlatmak için Kutlu Doğum Haftası’nın iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Toplumda yaşayan insanların farklı görüşleri, meslekleri ve ilgi alanları olduğuna dikkat çeken Vali Savaş, “Kimi camiye, kimi kahveye gider. Kimi öğrencidir, kimi memur kimi serbest çalışan. Herkese Peygamberimiz’in (sas) mesajlarını en güzel şekilde anlatmak için çalışmak gerekir. Mesajın tüm kitleye ulaştırılması konusu çok önemlidir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının müftülük tarafından hazırlanan programların yanında kendi üyelerine yönelik özel etkinliklerde düzenlemesinde yarar olur diye düşünüyorum. Her sivil toplum kuruluşu kendi alanında özel mesaj verebilir.” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN GÖREVLERE HAZIRIZ”
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ise dini, dil ve kültürlerini koruyamayan toplulukların, hayatını devam ettiremeyeceklerinin örneklerinin tarihte bolca bulunduğunu söyledi.
Toplumların yaşaması, gelişmesi ve yok olmaması için maddi değerlerin yeterli olmayacağını kaydeden Ünver, “İsveç, yıllık kişi başına düşen 70 bin dolar gelirle dünyanın en zengin devletlerinin başında yer alıyor. Türkiye’de daha yeni yeni 10 bin dolar konuşulduğu gözönüne alınırsa daha iyi mukayese edilebilir. Ama intihar istatistiklerine bakıldığı zaman en fazla intiharın olduğu ülke de İsveç olarak görülüyor. İnsanların her türlü konforu, parası, yazlık-kışlık evleri, çeşit çeşit lüks arabaları varken, her türlü dünyevi zevki rahatlıkla tadabilme imkanı varken intihar etmeleri gösteriyor ki manevi hayat olmadan insan mutlu ve huzurlu olamaz. Bizde ise insanlar katıksız bile olsa karınlarını doyuracak yiyecek bulduğunda dahi “elhamdülillah” diyor, Allah’a şükrediyor. Bu, insanlara büyük bir huzur ve mutluluk veriyor. Her şeyin Allah’tan olduğunu biliyor, buradan ebedi hayata gideceklerini biliyor, yine şükrediyorlar. İyi ki böyle bir toplumda doğduk. Ya İsveç’te, Yunanistan’da doğsaydık, ne olurdu halimiz.” diye ifade etti.
Belediye olarak, Kutlu Doğum Haftası’nda üzerlerine düşen bütün görevleri yerine getireceklerini ifade eden Ünver, şöyle devam etti: “Bunu, bir iyilik değil, görev olgusu içerisinde değerlendiriyorum. Buraya, önemli bir toplantıyı yarıda bırakarak geldim. Çünkü Peygamber Efendimiz’in (sas) ahlakını, güzelliğini anlatacak bir hafta için karar alınacak toplantıdan önemli bir şey görmüyorum. Burada belediye olarak hafta dolayısıyla 10 bin kutu gül lokumu, 10 bin gül ve 10 bin Peygamberimiz’i (sas) anlatan kitabı insanlarımıza ulaştırmak istediğimizi belirtmek istiyorum. Müftülük’ten fazlası istenirse, yerine getiririz. Ayrıca, aynı Ramazan ayında olduğu gibi fakir insanlara gıda çeki yardımı yapmak istiyoruz. Toplumun her kesimine ulaşacak, Peygamberimiz’i (sas) anlatacak etkinlikler olmasını diliyorum. Bunun için üzerimize ne düşerse yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”
    İl Müftülüğü tarafından, 14- 20 Nisan 2012 tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla hazırlanan etkinliklere yönelik taslak programını anlatan İl Müftüsü Yakup Öztürk’ten sonra söz alan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için hazır olduklarını ifade ettiler.


Editörün Notu:İl Müftüsü Yakup Öztürk Kameri aya göre Peygamber Efendimiz’in (sas) doğumunun 20 Nisan’a denk geldiğini ifade etmiş ancak ibare eksiktir. Kameri takvim ile miladi takvim döngüsü farklıdır. Hz. Peygamberin mevlidi-dogumu  sadece o yıl 20 Nisan tarihine denk gelmiştir.

İlgili Makaleler