Diyanet isleri Baskanligi

Hac kuraları yeniden çekilebilir

Suudi yönetiminin talebi, kuradan çıkmasına ve parayı yatırmasına rağmen 14 bin hacı adayının hacca gitmesini tehlikeye soktu. Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girerek sorunu çözmek için Suudi Arabistan yönetimi ile temasa geçti. Türkiye’den gönderilen resmi yazıda, Türkiye’nin kapsam dışında tutulması, yüzde 20 kontenjan azaltılmasının gelecek sene uygulanması talep edildi. Gelecek cevaba göre, krize formül geliştirilecek.

Suudi yönetimi, yüzde 20 kontenjan azaltılmasında ısrar ederse 74 bin kişiye yönelik sıralı kayıt olmadığı için 14 bin kişinin elenmesi sıkıntı oluşturacak. Bugün’de yer alan habere göre sorunun çözümü için, Hacca gitmeye hak kazanan 74 bin aday arasından yeniden kura çekilmesi seçenek olarak masada duruyor. Bu durumda, yüzde 20 oranında azaltım olursa 74 bin hacı adayından yeniden 60 bin kişi belirlenecek. Ancak hac paralarının önceden yatırılması, otobüs ve otellerin ayarlanması, tüm işlemlerin sona ermesi sıkıntıyı daha da artırıyor.

Öte yandan Suudi yönetiminin kontenjan azaltımını kendi ülke vatandaşlarına uygulaması durumunda sorunun çözülebileceğine işaret ediliyor. Bu yüzden Türkiye gibi diğer ülkelerde de gözler Suudi yönetiminin bu yönde yapabileceği jeste çevrildi.

İlgili Makaleler