Diyanet isleri Baskanligi

Mehmet Görmez den ABD nin Raporuna Tepki

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, federasyon ve benzeri kurumların varlığının, yabancı ülkelerdeki Türklerin kimliklerini koruyabilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kabulde, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun “2012 Yılı Dünyada Dini Özgürlükler Raporu”na da değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, raporda Türkiye’nin “özel kaygı uyandıran ülkeler” arasında gösterilmesine tepki gösterdi.

Başkanlık olarak raporu önemsediklerini belirten Başkan Görmez, dini özgürlükler alanında kısıtlamaları takip edip, yerinde incelemenin ve bunu dünya kamuoyuyla paylaşmanın saygıdeğer bir iş olduğunu vurguladı. Ancak, salt özgürlük kavramından uzaklaşıp, siyasi mülahazalarlarla, ideolojik nedenlere dayanarak hazırlanan raporların kaygı uyandırmaya başlayacağına dikkati çeken Görmez, şöyle konuştu:

“Rapor, din özgürlükleri, İslam, İslamofobia konusunda kaygı uyandıran koca bir Avrupa kıtasını yok sayarak, Türkiye’yi din özgürlükleri konusunda kaygı uyandıran ülke ilan etmiş görünüyor. Raporun dini özgürlükler, İslamofobia, İslam’a karşı nefret suçları ve ayrımcılıklar açısından kaygı uyandıran koca bir dünyayı, kıta Avrupasını yok sayması, Avrupa’daki 30 milyon Müslüman’ın karşı karşıya kaldığı sorunları yok sayması üzücüdür. Bu hakikaten ciddi bir sorundur. Raporun kendisinin kaygı uyandırmaya başlaması ondandır.

Eğer bir din özgürlükleri raporu hazırlanıyorsa ve bu rapor eşit, adil ilkeler ve prensipler ile bütün dinleri, bütün kıtaları, bütün ülkeleri birlikte eşit olarak değerlendirmiyorsa işte o zaman inandırıcılığını kaybeder.”

Raporda daha çok Müslümanların yaşadığı ülkelerdeki Hristiyan azınlıkların ön plana çıkarıldığını vurgulayan Başkan Görmez, “Biz de hassasız. Din özgürlükleri konusunda İslam dünyasında yaşayan Hıristiyanların sorunlarıyla da hep birlikte ilgilenmeliyiz, Hristiyan dünyada yaşayan Müslümanların sorunlarıyla da hep birlikte ilgilenmeliyiz” dedi.

Dini özgürlükler alanında kaygı uyandıran ülkeleri tespit eden raporun, dili, uslubu ve muhtevasında yer alan ayrımcılık sebebiyle kaygı uyandırdığını ifade eden Görmez, “Dünyada özellikle İslamofobi ile ilgili bütün sorunları yok sayarak, sadece belirli konular üzerine yoğunlaşmış olması, bir de kaygı uyandıran büyük bir dünyayı, kaygı uyandıran bir Avrupa kıtasını yok sayıp sadece belli bazı ülkelerin içindeki küçük azınlıklara yoğunlaşmış olmasını yadırgadım doğrusu” diye konuştu.

Federasyon yetkililerinden de bu görüşlerini oradaki temsilcilere aktarmalarını isteyen Başkan Görmez, “Yanlı ve yanlış bilgiler ve bazı ön yargıların raporda egemen olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı

 

Kaynak:Dinihaberler

İlgili Makaleler