Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet 2012 Yılı Fitre Miktarını Açıkladı

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre , Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük başkanlığında toplanan kurul bu seneki (2012 Yılı) sadaka-i fıtır miktarını 8 lira 50 kuruş olara açıkladı.

Açıklamada, kurulda yapılan müzakereler sonrasında, sadaka-i fıtır miktarının Mali bir ibadet olduğu, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçları dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için bu ibadeti yerine getirmekle yükümlü oldukları vurgulandı. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu Mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden birinin, insanların paylaşma bilincini canlı tutmak olduğu belirtilen açıklamada, şunlara değinildi.

YOKSULLARA YARDIM MÜSLÜMANLAR SEVİNDİRİR

“Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki sadaka-i fıtır, zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.”

Sadaka-i fıtırın Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından verildiğinin dikkate alındığı belirtilen açıklamada, miktar belirlenirken hadis-i şerifleri, ülkenin mevcut sosyo-ekonomik hayat şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının gözönüne alındığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi.

“2012 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2013 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede, sadaka-i fıtır miktarının 8.50 TL (Sekiz Lira 50 Kuruş) olarak belirlenmesine; Belirlenen bu miktarın, ‘asgari miktar’ olduğunun, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığının hatırlatılmasına; bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin tavsiye edilmesine; söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceğine karar verildi.”

İlgili Makaleler