Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi 18 Milyonluk Cami

18 Milyonluk Cami

40816
 
Temeli 11 Şubat 2011 tarihinde atılan cami inşaatının son durumuyla ilgili bilgi vermek için düzenlenen toplantıya; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri Vecdi Gönül, Menderes Türel, Sadık Badak, Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç ve hayırsever işadamları katıldı.


Cami inşaatının Antalyalı hayırseverlerin katkısıyla devam ettirildiğini anlatan iş adamı Hüseyin Avşaroğlu, cami için temelinin atıldığı tarihten bu yana 3 milyon lira harcama yapıldığını belirtti. Avşaroğlu, gönüllülük esasına dayalı yürütülen faaliyetlerin Antalyalı hayırseverlerin yardımlarıyla tamamlanacağına inandığını söyledi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de, “Atalarımız ‘başlamak bitirmenin yarısı’ demiş. Geçen yıl temelini attığımız inşaatı hayırsever iş adamlarımız sayesinde hızla ilerletiyoruz. Camiyi, Antalyalıların verdiği büyük destekle yakın sürede bitireceğiz.” dedi.

CAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin en büyük kubbeli camilerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii kapalı alanda 3 bin 500 açık alanda da 3 bin 500 cemaat kapasiteli olarak, toplam 7 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkan tanıyacak. 2 bin 300 metrekarelik ana mekanı örten kubbe 35 metre çapında ve yerden yüksekliği 37,50 metre. Caminin kubbe genişliği Selimiye Camii’nin kubbesinden 4,5 metre daha geniş.12 kolonla yere oturan kubbe 8 kapılı, 38 pirinç kafes ve pencereden oluşan açıklarla Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Camide 75 metre yüksekliğinde 4 adet minare bulunuyor. Selimiye Camii’ni andıracak minarelerde 3 şerefe bulunacak. Kadınların ibadet ve günlük kullanımı için bin 800 metrekare ayrılan camide abdest alma yerleri, ibadet alanı, çocuk bakım odaları, toplantı ve okuma salonu bulunacak. İbadete gelen engelli ve yaşlı vatandaşlar için iki adet asansörün bulunacağı camide 280 araçlık kapalı otopark bulunacak. Her katı 600 metrekare olan ve bir katı bayanlar için olmak üzere 3 kat abdest alma yeri bulunan camide ayrıca 4 adet gasilhane de projede yer alıyor.