İlahiyat Haber

İmam Hatipleri Mağdur Edecek Gelişme !

 

İlköğretim 5. sınıftan 6. sınıfa geçen öğrencilerin imam hatip ortaokuluna kayıt yaptırmaları için 4 4 4 eğitim sisteminde yeni düzenleme gerektiğini söyleyen TİMAV Başkanı Ecevit Öksüz, “En azından bu yıl 5. sınıfı bitiren öğrencilere bu hak tanınmalıdır” dedi. 4 4 4 kesintili eğitim sistemine göre ilk 4’ü bitirenler ikinci 4’te mesleki eğitimi tercih edebiliyor. Ancak 6. ve 7. sınıfa geçen öğrencileri bu yeni sisteme dâhil olamıyor.

En büyük şikâyet ise 5. sınıftan 6. sınıfa geçen öğrenci velilerinden geliyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “12 Yıllık Zorunlu Eğitim: Sorular ve cevaplar” adlı “4 4 4 kitapçığı”nda İmam Hatip ortaokuluna geçişle ilgili olarak, “6., 7. ve 8. sınıftan imam hatip ortaokullarına geçiş yok, sadece 5. sınıfa öğrenci alınacak” cevabını veriyor. Bu da yeni sisteme geçiş sürecinde çok sayıda öğrencinin mağdur olacağını işaret ediyor.

Önemli olan halkın talebi

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Ecevit Öksüz, 5. sınıftan 6. sınıfa geçen öğrencilerin imam hatip ortaokuluna kayıt yaptıramamalarını mağduriyet olarak değerlendirdi. Ayrıca sistemdeki bu durum için yeni bir düzenlemenin ihtiyaç olduğunu dile getiren Öksüz, “Ara dönem yani 5., 6. ve 7. sınıf öğrencileri imam hatip okulunu tercih edemiyor.

Bununla ilgili yetkili mercilerle görüştüğümüzde bina yetersizliği ve öğretmen açığını sebep gösterdiler. Kendilerince belki de haklılar. Ancak halkın talebi daha önemli. Onlar çocuklarının imam hatip ya da mesleki ortaokulda okumasını istiyor. Dolayısıyla, ara dönem öğrencileri için yeni bir düzenleme yapılması şart. Bunu yapmanın 6. ve 7. sınıf öğrencileri için zor olduğu düşünülse de en azından bu yıl 5. sınıfı bitiren öğrencilere bu hak tanınmalıdır. Aksi halde çocuklarımız tercih ettikleri eğitim hakkından mahrum kalmış olacaklardır” diye konuştu.

Ara dönemlere de İmam Hatip hakkı verilmeli

İmam-Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER) Başkanı Hüseyin Korkut, kendilerine öğrenci velilerinden çok fazla talep geldiğini söyleyerek, bazı ailelerin çocuklarına 5. sınıfı tekrar okutmak istediğini ifade etti. Korkut, “Özellikle çocukları bu sene 6. sınıfa geçen veliler ‘beşinci sınıfı bir daha okusun yeter ki imam hatibe gidebilsin’ diyor. Bu konuda STK olarak da bize çok sayıda talep geliyor. Durumu Milli Eğitim Bakanlığı’na da ilettik.

Görüşmelerimizi sürüyor. Yapılması gereken ise talepler doğrultusunda acil bir düzenleme. Diğer bir sorun da ikinci 4’e kayıt yaptıracak olan öğrencilerin hepsinin normal ortaokul olarak alınıp mesleki tercihin daha sonra belirlenmesidir. Kayıtlar direk imam hatip ortaokulu olarak yapılabilmeli. 4 4 4’le ciddi bir adım atıldı, milletin talepleri doğrultusunda içinin doldurulması gerekir” şeklinde konuştu.

Bu sorunu MEB’e ilettik

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Şu anda bir mağduriyet var. Böyle bir kanun çıkmış, imkân var. Çocukların bir kısmı bu haktan faydalanamıyor. Ara dönem öğrencilerinin mağduriyeti seviye tespit sınavı yapılarak ortadan kaldırılabilir. Bunu Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettik. Ancak mevcut kanunun Meclis tarafından değiştirilmeden herhangi bir düzenleme yapamayacaklarını ifade ettiler. Çocuklarını İmam Hatip Ortaokuluna göndermek isteyen öğrenci velilerinden çok sayıda telefon alıyoruz. Ara dönem öğrencilerinin imam hatipte okuma hakkını, çeşitli platformlarda aramaya devam edeceğiz

Timeturk

İlgili Makaleler