MEB Milli Eğitim

Başörtülü Öğretmene Karşı Çirkin Kampanya!


Balıkesir’e bir süre önce eş durumundan atanan Türkçe öğretmeni Elif Kısa’nın okula başörtüsüyle gelmesi bazı çevreleri harekete geçirdi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki bir ilk öğretim okuluna atanan Türkçe öğretmeni Elif Kısa’nın başörtülü olmasını hazmedemeyen çevreler, Elif öğretmen aleyhinde çirkin bir kampanya başlattı. Eğitim-İş’in Ayvalık temsilcisi Elif Kısa’nın tek başına diğer tüm öğretmen ve vatandaşlara baskı yaptığını iddia ederken sözde özgürlük vurgusu yaptı. Fakat aynı temsilci başörtüsü yasağına ilişkin hiç bir özgürlükten söz etmedi.

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi Küçükköy Beldesi’ndeki Macit Ataklı İlköğretim ve Ortaokulu’na bir süre önce eş durumundan atanan Türkçe öğretmeni Elif Kısa’nın okula başörtüsüyle gelmesi bazı çevreleri harekete geçirdi.

Elif Kısa’nın derslere başörtülü ve pardesü ile girmesine tepki gösteren Eğitim-İş Ayvalık Baş Temsilcisi Nahil Filiz ise, okullarda öğretmenlerin serbest kıyafetle derslere girmesine ilişkin bir yasa tasarısının hazırlandığın ancak, Elif Kısa’nın suç işlediğini öne sürdü. DHA’ya konuşan Filiz, “Eğitim-İş olarak biz bu durumu kabul etmiyoruz. Yapılanın kasıtlı bir davranış olduğunu düşünüyoruz. Bugün buna ‘Özgürlük’ diyorlar ama bu özgürlükler bir süre diğer öğretmen ve vatandaşlara baskı olarak yansıtılıyor” diye konuştu. Nahil Filiz başörtüsü yasağından mağdur olan öğretmen ve öğrencilerle ilgili ise tek bir cümle kurmadı.

Ayvalık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise “Türk Eğitim-Sen’in (Söz konusu karar Eğitim-Bir-Sen’e ait -HH-) ülke genelinde aldığı bir karar uyarınca, okullara serbest kıyafetle gitme uygulaması var. Öğretmen arkadaşımız aynı sendikaya kayıtlı olduğu için bu kıyafetle derslere giriyor olmalı. Bizim için kılık kıyafetten çok bir öğretmenin öğrencisine katma değer olarak vereceği önemlidir” diyerek Elif öğretmene kısmi bir destek verdi.

Eğitim Bir Sen geçtiğimiz yıl, bütün okullarda, isteyen öğretmenlerin derslere başörtüleriyle girmelerini öngören bir karar almış ve kampanya sonucunda başörtülü öğretmenler başlarında örtüleriyle derslere girmeye başlamışlardı.

Öte yandan bugünkü Sözcü ve Aydınlık gazetelerinin de Elif öğretmeni manşete taşıyarak karalamaya çalıştıkları görüldü. Ayrıca Sol haber portalında da ‘çarşaflı artık okulda’ manşeti görüldü. İşte o manşetler:

İlgili Makaleler