İlahiyat Haber

İşte Azmin Zaferi !

Açıköğretim’de sosyal bilimler ve işletme okumuş. Ardından 2 yıllık ilahiyatı tamamlamış. 11 ayrı kurs sertifikası olan Kalkan, şimdi yüksek lisansa hazırlanıyor.

Zaman gazetesinden Salih Hamurcu’nun haberine göre Hatice Kalkan, 8 çocuklu bir ailenin ferdi. Maddi imkânsızlıklar yüzünden eğitimini ilkokul üçüncü sınıfta bırakmak zorunda kalmış. 15 yaşında evlendirilmiş. Bugün, ikisi kız 4 çocuğu var. Küçük yaşta anne olmanın zorluğuna ekonomik sıkıntılar eklenmiş ama Hatice Kalkan, okuma azminden hiç vazgeçmemiş.

İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirmiş. 2004 yılında Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nü tamamlamış. Dikey geçişle yerleştiği işletme fakültesinden mezun olmuş. En son da geçen yıl yine Açıköğretim’de iki yıllık ilahiyat okuyarak önlisans diploması almış. Lisansla uğraşırken eğitim hayatına da birçok kurs sığdırmış. Kur’an, bilgisayar, ilkyardım, mefruşat, İngilizce, trafik ve direksiyon eğitmenliği, trafik ve çevre bilgisi ile dikiş kurslarını tamamlayıp 11 sertifikaya sahip olmuş. Milli Eğitim’de bir süre ücretli öğretmenlik yapmış. Kalkan’ın çocukları da eğitimde annelerini aratmıyor. Başarılı kadının bir oğlu jeofizik mühendisi. Diğeri Marmara İlahiyat’ta okuyor. İlahiyat ve bilgisayar bölümlerini bitiren kızları da yüksek lisansa devam ediyor.

Karşılaştığı zorluklara rağmen okumaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Kalkan, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “İlkokul öğretmenim, okumam için çok uğraştı. Evimiz okulla karşı karşıyaydı. Okula giden arkadaşlarımı hep gıpta ile izlerdim. 15 yaşında evlendim. Küçük yaşta anne oldum. Maddi zorluklar çektik. Ama okuma azmimden hiçbir şey kaybetmedim. İlk ve ortaokulu çok zor bitirdim. Evde kayınvalidem vardı. Sınavlara giderken ‘doktora gidiyorum’ diyerek çıkıyor, sınav bitiminde eve gelip temizliği ve yemeği yapıyordum. 5 kilometrelik yolu koşarak gider gelirdim. Üniversite için dershaneye bile gittim. İki önlisans ve bir lisans diploması aldım. Öyle zamanlarım oldu ki, konuları yolda giderken çalışırdım.”

Hayat hikâyesini yazıyor

Çocuklarının eğitimiyle de yakından ilgilenen Hatice Kalkan, derslere birlikte çalıştıklarını ifade ediyor. Evde eşi hariç herkesin üniversite eğitimi aldığını şu sözlerle anlatıyor: “Eşim pazarcılık yaparak evimizin geçimini sağlıyor. O yetim büyüdüğü için okuyamamış. Ben çocuklarımla birlikte çalışıyorum. En çok onların öğretmeni olmayı istiyordum. Arkalarından gittiğim için olmadı. Güzel bir işten emekli olabilirdim. Ancak benim için annelik daha önemliydi. Çocuklarımı kimseye teslim etmeden yetiştirdim.” Eğitimi için verdiği mücadelenin çevresindekileri şaşırttığını aktaran Kalkan’ın hayali yüksek lisans yapmak ve 4 yıllık ilahiyatı bitirmek. Hiçbir mazeretin okumaya engel olmadığına dikkat çeken başarılı kadın, hayatını kaleme aldığını dile getirerek hemcinslerine şu tavsiyede bulunuyor: “Bir kadın, çalıştırılmak zorunda bırakılmamalı. Bir anne eğitimli olmalı. Anne, önce çocuğun sonra toplumun öğretmeni olmalı.” dedi.

Zaman

İlgili Makaleler