Diyanet isleri Baskanligi

İşte Yeni VIP Cami!

DEPREME dayanıklı olmadığı gerekçesiyle geçen mayıs ayında yıktırılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii’nin yerine inşa edilecek yeni caminin detayları belli oldu. Anadolu yakasının protokol camisi olarak inşa edilecek olan caminin projesini geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii’nin mimarı Hilmi Şenalp’in yaptığı ortaya çıktı. Modern mimari çizgisiyle görenlerde hayranlık uyandıran caminin maket çizimleri bitti. 

– İKİ YILDA BİTECEK: Cami 32000 metrekarelik alan üzerinde olacak. Hem ibadet hem kültür merkezi olarak hizmet verecek olan cami 4000 kişi kapasitesine sahip olacak. İlahiyat camiinin kubbe yüksekliği 34,7 metre, minare yüksekliği 57.8 metre olacak. Tek kubbeye sahip olacak camiinin avlusunda havuz, şadırvan, kitap-kafe, yemekhane, kültür merkezi bulunacak. Abdesthanelerinde 134 kişi aynı anda abdest alabilecek. 280 araç kapasiteli otoparkı da olacak cami iki yıl içinde bitirilecek. 

– KAİNATTAN ESİNLENDİ: Projeyi çizen mimar Hilmi Şenalp, cami ile ilgili şu bilgileri verdi: “Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii, Türk mimarisinin bugüne yorumu olarak tasarlandı. Makro ölçekten mikro ölçeğe kâinatın bütününde yer alan dönme hareketini esas alan proje, parçadaki bütün ve bütündeki parça kavramlarını tabiattaki nautilus formunun fraktal yapısı ve 1000 yıllık geleneksel kırlangıç tavan tekniğiyle birleştirerek, cami mimarlığında geleneğin üslzplaştırılması yorumuyla yeni bir ufuk arayışındadır. Geleneksel cami mimarimizin temelindeki merkezî mekân kurgusunu ve fikrini devam ettiren proje, her unsuruyla klasik yapı mirasımızın bir yorumudur. Işık ve gölgenin mekâna tesirini gözeten şeffaflıkla iç-dışbirliğini sağlayacak şekilde, dışarıdan içerisi, içeriden de dışarısı okunabilmektedir. İbadetin tamamlayıcı bir fonksiyon üstleneceği merkez entelektüel kimliğiyle, sadece İlahiyat Fakültesi’nin değil, Anadolu Yakası’nın önemli odak noktalarından biri olacaktır.”

– PROTOKOL BURADA: Yeni protokol camide hem şehit hem de önemli isimlerin cenaze törenleri yapılacak. Üsküdar Altunizade’de bulunan cami hem ulaşım hem güvenlik açısından oldukça kritik bir lokasyonda bulunuyor. Daha önceki cami de protokol camisi olarak hizmet veriyordu. Avrupa yakasının protokol camisi ise Ataköy 5. Kısım Camii…

Gazete Vatan

İlgili Makaleler