İlahiyat Haber

İlahiyat protokolü imzalandı

 

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin inşaatı için protokolün imzalandığını belirterek, mart ayı itibari ile inşaat çalışmalarının başlayacağını söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Önal, Tamer Yiğit, Kadir Renklibay ve Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Dıvarcı Selçuklu Yayın Grubu Başkanı Mustafa Arslan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretinde Konya ve Türkiye gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Zorlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin yapılması planlanan yeni bina inşaatının projesinin onaylandığını, protokolün imzalanarak mart ayı itibarı ile inşaata başlanacağını söyledi. Devletin PKK ile mücadelede çok büyük başarılar sağladığını söyleyen Zorlu, İmralı görüşmelerininde terörü bitirme amcına hizmet ettiğini söyledi. Türk halkının giderek Avrupa Birliği hedefinden uzaklaştığını söyleyen Zorlu, “Biz AB hedefimizde samimiydik. Ancak Avrupa bize samimimi davranmadı. Üzerine düşen görevi yerine getirmedi” dedi.
AHMET KELEŞOĞLU TARAFINDAN YAPILACAK
Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin yeni binasının yapımı amacıyla oluşturulan projenin belirlenip, protokolün imzalandığını söyleyen Zorlu, yeni binanın 28 bin metrekarelik bir alanda yapılacağını, 200 akademisyenin ders verebileceği büyüklükte olacağını aktardı. İlahiyat Fakültesi Camii’nin de yıkılarak yerin yeni bir cami yapılacağını belirten Zorlu, “Proje kapsamında 500 kişilik konferans salonu, kapalı otopark, kütüphane yapılacak. İnşaatın masrafları iş adamı Ahmet Keleşoğlu tarafından karşılanacak. Ayrıca İlahiyat Fakültesi’nin ismi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi olarak değiştirilecek. İnşaat mart ayı itibari ila başlayacak ve ekim ayı itibari ile bitmiş olacak” dedi.
AB BİZE SAMİMİ DAVRANMADI
Anketler Türkiye’de Avrupa Birliği karşıtlığının giderek yükseldiğini gösterdiğini ifade eden Zorlu “Türkiye son dönemde müthiş bir ekonomik büyüme yakaladı. Avrupa standarlarını yakalayalım derken Avrupa’yı geçtik bir çok alanda. Özellikle işsizlik konusunda rakamlara bakıldığında Avrupa’dan çok daha iyi durumda olduğumuzgörülüyor. Avrupa ekonomik olarak çok kötü durumda. Sadece Almanya’nın ekonomik durumu bir nebze iyi. Onlarda ne kadar sürdürebilirler bu başarıyı bilemiyorum. Kuruluşuna bakarsanız Avrupa Birliği bir ekonomi birliği olarak kuruldu. Ancak ekonomik olarak geldiği nokta ortada. Üyelerine ekonomik olarak bir fayda sağlayamadı. Üyelerini aynı gelişmişlik seviyesine ulaştıramadı. Zaten bizim Avrupa Birliği’ne girmek istememizin nedeni ekonomik ve sosyal manada Avrupa standartlarını yakalamaktı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin bize bakışı yanlı. Ben Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlemento Komisyonu üyesiyim. Örneğin orada bize sürekli tutuklu gazeteciler konusu soruluyor. Defalarca anlattık bu tutuklu bulunan gazetecilerin mesleki eylemleri nedeniyle tutuklanmadığını. Ancak anlamak istemiyorlar. Aslında Avrupa Birliği Güney Kıbrıs’ı bünyesine katarak Türkiye’yi AB’ye almama kararını vermiştir. Biz üzerimize düşenlerin hepsini yerine getirdik. Ancak onlar görevlerini yapmadılar. Örneğin Türk malları Avrupa’da serbestçe dolaşabiliyor ancak o ürünlerin sahipleri dolaşamıyor. Hala vize muhafiyetine izin verilmedi. Bütün bunlarda halkı Avrupa Birliği hedefinden soğuttu. Biz baştan beri AB hedefinde samimiydik. Avrupa’nın gelişmişlik standartlarını yakalamak için bu birliğe girmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorduk. Ancak olar samimi olmadı hiç bir zaman. Sürekli oyalama politikası izlediler. Bu durum da bizim verdiğimiz kararları sorgulamamıza neden oldu” diye konuştu.
HALKIYLA KAVGALI NÜKÜMETLER GİDECEK
Türkiye’nin İslam ve Türk Dünyası’nın liderliğine oynadığını söyleyer Zorlu, “Türkiye Avrupa Birliği’ne alternatif bir doğu birliğinin kurulması noktasında şartların olgunlaşmasını bekliyor. Biz hükümet olarak olayların doğal akışları göre politika belirlemeyi şiar edindik. Bir İslam Birliği ya da Türk Birliği’nin oluşması için halkı ile kavgali, milleti ile bütünleşememiş hükümetler gitmeli. Zaten halihazırda bu minvaldeki iki önemli teşkilaatın başında iki Tük bulunuyor. Bu bile Türkiye’nin İslam ve Türk coğrafyası üzerindeki hakimiyetinin göstergesi. Filistin’in Birleşmiş Milletler’de Amerika ve İsrail’in muhalefetine rağmen gözlemci devlet statüsü kazanması Türkiye’nin sayesinde oldu. Türkiye başarılı bir dış politika sürdürmektedir. İslam Devletleri’nin bir araya gelerek bir birlik oluturması zaten herkesin temennisi. Şartlar olgunlaştığında bu temenniler gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.
TERÖR 2014’TE BİTECEK
Devletin Abdullah Öcalan ile müzakere etmesini de değerlendiren Zorlu, “Bu görüşmeleri olumlu buluyorum. 2012 PKK’nın hedefleri içinde zirve yıl olarak nitelendiriliyordu. Türkiye’deki çatışma ortamı artırılacaktı. Ancak 2012 PKK’nın çıkış değil çöküş yılı oldu. Etkili bir mücadele yapıldı ve örgüt bitme noktasına geldi. Yapılan operasyonlarda çok büyük zaiyat verdiler. Türkiye terörle mücadelede büyük bir başarı kazanmıştır. Şimdi de devletin istihbarat birimleri yaptığı müzakerelerle terörle mücadelenin siyasi boyutunu gerçekleştiryorlar. PKK hiç bir önşartsız ve bizimde şartlarımızı bilerek masya oturmak zorunda kalmıştır. 2014 yılında PKK sorunu son bulacaktır. Görüşmeleri hükümet değil devlet yapıyor” dedi.
YUNUS ALTINBEYAZ

 

İlgili Makaleler