İlahiyat Haber

İlahiyat Profesörü Rektörlüğe Aday Oldu

 

 

Batman Üniversitesi’nin hak ettiği yerde olmadığını ve en iyi duruma getirmek için elbirliği ile çalışacaklarını belirten Sönmezsoy, Batman Üniversitesi için adaylığını ve üniversite ile ilgili projelerini Perşembe günü yapacağı basın toplantısı ile duyuracağını belirtti. Prof. Dr. Selahattin Sönmezsoy, memleketine en iyi hizmeti yapmak istediğini ve projelerini hayata geçirmek istediğini ifade etti.

 

Bir dönemler Batman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde de bulunan Prof. Dr. Sönmezsoy, 1957 Batman Kozluk Doğumlu. (1975) Siirt Lisesi, (1982) Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi + Birleştirilmiş Yüksek Lisans, (1983) Yüksek Lisans Sorbonne Üniversitesi (PARİS IV), (1985) Doktora Öncesi Derinlemesine Etüt, (1988) Doktora Sorbonne Üniversitesi (PARİS IV), (1995) Doçent Doktor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve 23.08.2002 Profesörlük Yüzüncü Yıl Üniversitesi şeklinde akademik geçmişi bulunuyor.

 

Uzmanlık Alanları İslam Tarihi, İslam Medeniyeti ve İlimleri olan Prof. Dr. Sönmezsoy, Fransızca, Arapça biliyor. Prof. Dr. Sönmezsoy’ın çalışmaları ile şöyle:

 

Tefsir, (Araştırma Konusu Kuran-ı Kerim’in Türkçe El Yazma Meal ve Tefsirleri), Kur’an ve Oryantalistler, (İlk Muallim Sahabeler, Asr-ı Saadette Müslüman-Ehl-i Kitap İlişkisi), İlk Dönem İslam Tarihinde İletişim, (Selmân-i Fârisî ve Nusaybin, Tarihte Kozluk), Kur’an ve Sağlık Özel İlgi Alanları Temel İslam Bilimleri

İlgili Makaleler