İlahiyat Haber

İlahiyat fakültelerini ihmal etmeyin


Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, imam hatip mezunlarına üniversite kapılarının açıldığını belirterek, “Ancak siz ilahiyat fakültelerini de ihmal etmeyin” dedi.
İnegöl İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. A.Saim Kılavuz, öğrencilerden ilahiyatları ihmal etmemelerini istedi. İmam hatip liselerinin üniversite yollarının açıldığını hatırlatan Prof. Dr. Kılavuz, “Cenabı Hak bir yol açtı, hayırlı bir yol açıldı sizler için. Ama bu, ilahiyatlardan vazgeçme olmamalıdır. Öğretmen arkadaşlarımız bu konuda öğrencilerimize yönlendirmelerde bulunmalı. Bazı öğrencilere ilahiyat, bazılarına hukuk, bazılarına tıp tavsiye edilebilir” dedi.
Öğrencilere, “Hangi fakülteye giderseniz gidin, imam hatip ruhundan vazgeçmeyin” diyen Prof. Dr. Kılavuz, “Ne okursanız okuyun o ruha uygun hareket edin. Sosyal ilişkilerde her fikre sahip insanla iletişim kurabilecek, kendi fikrinizi de ortaya koyabilecek donanımda olun. ‘Fikri benimle uyuşmuyor, ama arkadaş dediğin böyle olmalı’ dedirtin. Alçak gönüllü ve mütevazı olun. Bilgiyle donanın. Seçtiğiniz mesleği her yönüyle çok iyi öğrenin. Fakülteyi bitirdiğinizde kariyer yapmak için çaba sarf edin” ifadelerini kullandı.
Öğrencilerden mutlaka üniversiteyi kazanmalarını isteyen Prof. Dr. Kılavuz, tavsiyelerini şöyle sürdürdü:
“Üniversite eğitimi alırken mutlaka bir yabancı dil öğrenin. İmam hatiplileri yanlış tanıyanlara doğru şekilde anlatın. Hatta anlatmayın, yaşayın. ‘İşte imam hatipli böyle olur’ dedirtin”.

İlgili Makaleler