MEB Milli Eğitim

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Kampanyası Başladı

 

Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, vakfın 2007’de yetim çocuklara ayakları üzerinde durana dek düzenli destek sağlayabilmek amacıyla “Sponsor Aile Sistemi” uygulamasını hayata geçirdiğini anlatarak, bu uygulamayla şimdiye kadar Türkiye dahil 43 ülkede yaklaşık 32 bin çocuğun hayırseverlerin katkılarıyla sürekli destek kapsamına alındığını söyledi.

Yılmaz, dünya genelinde 135 ülke ve bölgede yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren ve her geçen gün onlarca çocuğun hamiliğini üstlenen vakfın, Türkiye’nin tüm kesimlerini yetim seferberliğine dahil edebilmek amacıyla “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” başlıklı kampanyayı başlattığını kaydetti.

İlköğretim ve lise düzeyindeki okullarda okuyan öğrencilerin katılabileceği Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı destekli kampanya kapsamında çocuklar ve gençlerin dünyanın herhangi bir yerindeki yetim kardeşlerine yardım eli uzatabileceğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

“Kampanya ile savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne-babasını kaybetmiş yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiye’deki arkadaşları ve öğrencilerimiz tarafından karşılanması, bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegane köprü haline gelmesi hedefleniyor. Kampanyaya katılan öğrenciler aylık 90 lira katkı sağlayarak dünyanın herhangi bir yerinde kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren yaşıtlarının büyümesine destek olabilecek.

Kampanyanın ikinci aşamasında ise öğrencilerin desteğiyle büyüyen her çocuk için Türkiye’de bir fidan dikilecek. Vakıf, bir yetime kardeş olan sınıfa tohum gönderecek, bu tohumlar öğrenciler tarafından yetiştirilerek toprakla buluşturulacak. Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen, duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas alan kampanya ile daha fazla yetime destek sağlanması ve yetim çocuklara yönelik yardımların yaygınlaştırılması hedefleniyor.”

“Her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor”

UNICEF’in rakamlarına göre, dünya üzerinde 200 milyondan fazla yetim çocuk yaşadığını ifade eden Yılmaz, bu çocukların yarısından fazlasının da sokaklarda her türlü tehlikeye açık olarak hayatını sürdürdüğünü anlattı.

Dünya üzerinde her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını bildiren Yılmaz, şu bilgileri verdi:  

“Dünya üzerinde her yıl 2,5 milyon çocuk kaçırılıyor. Bunların 1 milyon 100 bini maalesef fuhuş mafyaları tarafından kaçırılıyor. Ülkemizde de TÜİK’nin rakamlarına göre, 27 bin kayıp çocuk var. 2011 emniyet rakamlarına göre de Türkiye’de 2,5 milyon korunmaya muhtaç çocuk gerçeğiyle karşı karşıyayız. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak, çocuklar üzerinde farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler’e (Bm), İslam İşbirliği Teşkilatı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne çocuk haklarından ziyade yetimlerle ilgili Yetim Dayanışma Günü önerisiyle ilgili başvurduk. Bm’ye, ‘Dünyada bir hafta olsun, bu haftada sadece yetim çocukları konuşalım’ dedik.  İnşallah olumlu bir biçimde neticelenmesini bekliyoruz.”

Toplantıya, Türkiye’de okumak için Pakistan’dan gelen 10 yetim çocuk da katıldı. Yetimhanede büyüyen öğrenciler, yetkililere yardımlarından dolayı teşekkür etti. – İstanbul

İlgili Makaleler