Ana Sayfa Haber MEB Milli Eğitim Öğretmenler kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin

Öğretmenler kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin

41196

Öğretmenlerimizkendilerinin karar vereceği konusundabirbirlerini rencide edecek şeyler söylemezler. Başörtüsü ile yakıştırıyorsa yakıştırıyordur.Öğretmenlerimiz kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin.” dedi. “Yasal bir sorunlakarşılanmazlar değil mi?” sorusuna ise Avcı,“Evet” cevabını verdi.

  1. Eğitim Bakanı Nabi Avcı Samanyolu HaberTV’de yayınlanan Günlük Özel programındaSamanyolu Yayın Grubu Ankara Temsilcisi Abdullah Abdulkadiroğlu’nun sorularını cevapladı.

8 Haziran’da orta öğretime yerleştirme çerçevesinde son kez Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yapıldığını belirten Nabi Avcı, “12-16 Ağustos döneminde asıl kayıt dönemi açıldı. Burada tercihlerinden birinikazanan öğrencilerimiz yerleştirildikleri okullara kayıtlarını yaptırdılar. Burada kayıtyaptırmayanlar kayıt hakkını kaybetti. Ardından 19-29 Ağustos’ta yedek kayıt dönemini açtık. Boş kalan kontenjanlara yedeklik sırasına göre kayıt yapıldı. Her okulun ilan edilen boş kontenjansayısı kadar öğrenciye daha önce açıklanan yedek sırasına göre kayıt hakkı verildi. 12- 29 Ağustos tarihleri arasında asıl ve yedek kayıt döneminde özel okullar hariç toplam 662 bin 119kontenjandan 597 bin 904’üne öğrenciler kayıt yaptırdı.” diye konuştu.

ORTAÖĞRETİMDE 50 BİN BOŞ KONTENJAN KALDI

64 bin kontenjanın boş kaldığını bunun üzerine 9-20 Eylül tarihlerinde ek yerleştirme dönemi açtıklarını belirten Avcı, “17-20 Eylül’de asıl ve yedek kayıt hakkı kazanan öğrenciler kayıt işleminigerçekleştirdi. Ek yerleştirmelerde dahil olmak üzere 610 bin 421 öğrenci kayıt yaptırdı. 50 bin boş kontenjan kaldı. Arkadaşlarımız mevcudun içerisinde ne kadarını buraya dahil edebiliriz diye çalışıyoruz. Bu çalışma neticesinde bir miktar daha boş kontenjan dolacak.” dedi.

  1. lisesi kontenjanı 15 bin 900 iken kayıtlı öğrenci sayısının 14 bin 132 olduğunu vurgulayan Avcı, “Fenliselerinde ülke genelinde bin 768 boy kontenjan var. 3 bin 210 kontenjanı olan sosyal bilimlerlisesine 3 bin 89 kayıtlı 121 boş kontenjanı var. 356 bin 352 kontenjanı olan Anadolu liselerine321 bin 726 kayıt var burada 34 bin 626 boş kontenjan var. 3 yıldır uygulanan okul dönüşümprojesi kapsamında düz liseler Anadolu liselerine dönüştürüldü. Birçok yerleşim biriminde o kadar Anadolu liseli öğrencisi gelmeyeceği halde kontenjanlar oluşturuldu. Uzun vadelidüşünülerek yapıldı. Ne kadar açarsanız açın oraya gidip kimse kayıt olmayacak. İlçeler hatta bazı il merkezlerinde yeni Anadolu lisesine dönüştürülmüş okullarımızın birçoğunda bizgelecek perspektifini göz önüne alarak kontenjanlar belirledik. Ama bu yol o kontenjanlara buyıl talep olmayacağını biliyoruz.” Şeklinde konuştu. 35 bin 360 kontenjanı olan Anadolu öğretmenlisesine 34 bin 465 kayıt yapıldığını 895 boş kontenjanın olduğunu kaydeden Avcı, “65 bin 216kontenjanı olan Anadolu imam hatip lisesine 55 bin 395 kayıt var 9 bin 821boş kontenjan var. 186 bin 81 kontenjanı olan meslek liselerine 147 bin 87 öğrenci kayıt oldu 38 bin 994 boşkontenjan yer alıyor. Anadolu meslek liselerine yeni okullar açıyoruz ama henüz talep o seviyeyi doldurmadı. Devlet okullarında 662 bin 119 kontenjana karşılık 575 bin 894 kayıtözelokullarda 28 bin 871 kontenjana karşılık 4 bin 833 kayıt yapıldı.” açıklamasında bulundu.
  2. YERİNE YENİ BİR SINAV KONMADI
  3. okuldan liseye geçiş sistemini değiştireceklerini 2 yıldır açıkladıklarına değinen Avcı, “Bakan değiştisistem değişti değil. Daha önceki bakanımızın da açıkladığı bir sistem bu. Eğitimdeki pek çoksorun birbiriyle  içe. Uzun yıllardır sadece eğitimciler değil anne babalarda çocukların yarışatına çevrildiği bir sınav için orta 1 den başlayarak dershanelere gittiği çocukların cumartesi pazarı kalmadı çocuklar haftanın 5 günü oku, 2 gün dershaneye gidiyor çocuklar test ve tost çocuğu oldular gibi sloganlarla eleştiriliyordu. SBS yerine yeni bir sınav konmadı. 36 sınav hiç konmadı.” diye konuştu.
  4. Yeni sistemde sadeceokul son sınıf öğrencilerin gördüğü 6 temel dersin yazılı sorularının merkezdengönderileceğini vurgulayan Avcı şunları söyledi; Uzun vadede biz okullarımızda yapılan bütünsınavları yazılı ve sözlü daha denetimli yapmak istiyoruz. Hepsinin çok güvenilin objektif notlarla değerlendirilmesini istiyoruz. Bütün öğrenci ve öğretmenlerin elinde tablet bilgisayarlaolunca biz bu sınavların tamamını denetimli yapabiliriz. 3 yıl içinde bunu yapabiliriz. 36merkezi sınav gelemedi. Zaten girecekleri sınav için bir soru göndereceğiz. Kendi sınıflarındanormal yazılıya girer gibi bu yazılıya girecekler. Ortak sorular sorulacak. Bunlar ortakdeğerlendirilecek. Bir de bunların çok güvenilir olması için yazılıların olduğu gün çocuklarınbaşında başka okullardan öğretmenler gözetmen olacak bulunacak.”
  5. Dershane işinin çbüyük bir kısmının yaptıkları araştırmalara göre psikolojik olduğunu hatırlatan Bakan Avcı, Dershaneye gidip gerçekten dershaneden yararlandığı için daha iyi bir yer kazandığınıdüşünenlerin büyük bir kısmı zaten çok iyi okullardan gidiyorlar. Özel okullardan uygunşartlarda çok daha destekli eğitim alan çocuklar ayrıca dershaneye gidiyor. Buradaki başarıayrıca gidilen dershanemiailemi okul mu o ölçülemiyor. Birazda vicdanlarını rahatlatmak içinaileler dershaneye gönderiyor. Ben elimden geleni yaptım diyorsunuz. Veli ve ailelere böyle birpsikolojik rahatlık sağlıyor. Bunların büyük bir kısmı büyük şehirlerde. Biz dershanemeselesinde zaman içinde dershaneler paralel bir eğitim sistemine dönüştüOkulun merkezikonumuna gelebilmesi için orada alınan bilgilerin esas olması lazım. Türkiye dershanekonusunda sadece bir takım test becerilerinin kazanılması birinci öncelik oldu. Bazı okullardaözel ve devlet olsun öğretmenler senede bir kere yapılan SBS türü sınav için öğrencilerinihazırlamaya başladı ve sınıf içinde ayrım yapılmaya başlandı. Kazanabilecek ve ümitsiz vakalar diye ayrımlar yapıldı. Bu yanlış bir şey okullarımız tüm öğrencilere aynı özeni göstermeli. Budüzenleme bu tür yan etkileri kaldıracak.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERİMİZ KENDİLERİNE NEYİ YAKIŞTIRIYORSA ONU GİYER”

Öğretmen atamaları ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin Şubat ayında 10 bin öğretmenalımı ile ilgili açıklamaları olduğuna değinen Avcı, “Nurettin Bey’in açıklaması bir tavsiye niteliğinde. Şubat ayında öğretmen atamaları yapılıp yapılmayacağı Milli Eğitim Bakanlığı uygun şartlar oluştuğunda açıklar. Bizim öyle bir açıklamamız yok. Öğretmen atama tarihleri ve miktarlarını bu konuda karar vermesi gereken Başbakan, Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı’dır. Bütçedengeleri istihdam politikaları tüm bunların hesaba katılması gereken kararlar. Başbakanımızın, Milli Eğitim Bakanı’nın, Maliye Bakanı’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın böyle biraçıklaması yok.” şeklinde konuştu.

“Başörtülü öğretmenlik şuan için serbest mi? Değilse demokratikleşme paketinde serbest halegelecek mi?” sorusuna Avcı şu cevabı verdi; Kıyafet konusunda son günlerde bu konuda bazı örnekler üzerinden çok yakışıksız benzetmelerle polemikler yapılıyor bunlar doğru değil. Her gittiğimiz ilde öğretmenlerimizle toplantılar yapıyoruz. ‘Öğretmenlerimiz kendilerine neyin yakışacağını bilirler. Öğretmenlerimiz kendilerinin karar vereceği konusunda birbirlerini rencide edecek şeyler söylemezler. Başörtüsü ile yakıştırıyorsa yakıştırıyordu.” dedi. Bakan Avcı, başörtülü öğretmenlik yapmak isteyenlerin önünde yasal bir engel olup olmadığı sorusuna,Öğretmenlerimiz kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin.” diye konuştu.

“Yasal bir sorunla karşılanmazlar değil mi?” sorusuna ise Avcı, “Evet” cevabını verdi.

memurlar.net

Önceki İçerikŞubatta 10 bin öğretmen daha atanacak
Sonraki İçerikÜniversite Ek Kontejanlarında İlahiyat da var