Ana Sayfa Hadis Hadis Arapça Türkçe Güneşin Batıdan Doğması ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Tirmizi

Güneşin Batıdan Doğması ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Tirmizi

Başlık: KIYAMET VE KIYAMETLE İLGİLİ MESELELER BÖLÜMÜ

Konu: Güneşin Batıdan Doğması
Ravi: Ebu Zerr
Hadisin Arapçası:

وعن أبي ذَرٍّ رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال: ]دَخَلْتُ الْمَسْجِدَ حِينَ غَابَتِ الشّمْسُ. فقَالَ رَسُولُ اللّهِ #: يَا أبَا ذَرٍّ، هَلْ تَدْرِي أيْنَ تَذْهَبُ هذِهِ؟ قُلْتُ: اللّهُ وَرَسُولُهُ أعْلَمُ. قَالَ إنَّهَا تَذْهَبُ حَتّى تَسْتَأذِنَ رَبَّهَا في السُجُودِ، فَيُؤذَنُ لَهَا وَكأنّهَا وَقَدْ قِيلَ لَهَا: اُطْلُعِِي مِنْ حَيْثُ جِئْتِ، فَتَطْلُعُ مِنْ مَغْرِبِهَا. ثُمّ قَرَأ: وذلِكَ مُسْتَقَرٌّ لَهَا، وَهِيَ قِرَاءَةُ ابْنُ مَسْعُودٍ[. أخرجه الشيخان والترمذي .

Hadisin Anlamı:

Güneş battığı sırada Mescid’e girmiştim. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana: “Ey Ebu Zerr!” buyurdular. “Şu (güneş batınca) nereye gidiyor, biliyor musun?” “Allah ve Resulü daha iyi bilir!” dedim. “O, Rabbinden secde etmek için izin istemeye gider. Ona izin verilir ve sanki kendisine şöyle denir: “Git geldiğin yerden tekrar doğ.” O da battığı yerden doğar.” Sonra (Ebu Zerr dedi ki: Aleyhissalatu vesselam şöyle kıraat etti:… (Yasin 38). (Ebu Zerr ilaveten dedi ki: “Bu İbnu Mes’ud kıraatidir.”

Kaynak: Buhari, Tefsir, Ya-sin 1, Bed’u’l-Halk 4, Tevhid 22, 23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, (4225)

Önceki İçerikKıyametten Önce Bir Ateşin Çıkması ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Tirmizi
Sonraki İçerikKıyametin Muhtelif Alametleri ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Müslim