Diyanet isleri Baskanligi

Görmez: Mimarlık-Mühendislik Fakülteleri 80 Yıl Camiyi Görmediler

Cami açılışında konuşma yapan Görmez, cami mimarisi üzerine yapılan tartışmalardan memnun olduğunu belirtti. Görmez, Son zamanlarda çok cami tartışmasına şahit oluyoruz. Ben de mutlu oluyorum. Hamd ediyorum Allah’a, ‘ne güzel’ diyorum. Türkiyemizin bütün yazar çizerleri, düşünürleri, gazetecileri oturmuşlar caminin ruhaniyeti üzerinde kalemlerini oynatıyorlar. Caminin daha güzel olması için eleştiriler yöneltiyorlar. Ne güzel, elhamdülillah. Cami mimarisi üzerinde tartışmalar yapılıyor son zamanlarda dedi.

Türkiye’de cumhuriyet dönemine özgü bir tane caminin bile yapılmadığını ifade eden Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:”Üniversitelerimiz, üniversitelerimizin mimarlık fakülteleri, mimarlarımız 80 sene camiye küstü. Cumhuriyet dönemine özgü bir tane cami mimarisi ihdas edemediler. Neden ihdas edememişlerdi? Çünkü küsmüşlerdi. Bu konuya küskünler. Ben şimdilerde barışmış kabul ediyorum. Bu inşallah bizi daha güzele daha doğruya yöneltir. Daha güzel camilerin, daha güzel mabetlerin ortaya çıkmasını sağlar”

Camilere gençlerin çekilmesi gerektiğine de vurgu yapan Görmez,”Asıl olan camiyi imar etmek. İmarı için gençlerimizin camiye kazandırılması gerekiyor. Benim gibi aksakallarını bırakanlar, kusuruma bakmasınlar onlar da genç ama daha da gençleri de camiye bekliyoruz diye konuştu.

Konuşmaların ardından caminin yapımına katkı sağlayan hayırseverlere plaket verildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, ardından Yalova Valisi Esengül Civelek ve diğer protokol üyeleri ile birlikte açılışı yapılan camiyi gezdi.

İlgili Makaleler