Diyanet isleri Baskanligi

Diyanet Bazı Haberleri Yalanladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ”Diyanet yılın ahlaklı ve dindarını seçecek”, başlığı ile yayınlanan haberlerin gerçeklikle hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

Bir muhabirin Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’la yaptığı telefon görüşmesine dayalı olarak ürettiği haberin gerçeklikle hiçbir ilgisi bulunmadığı vurgulanan açıklamada, ”Yeni hazırlanan strateji planında yer alan hedeflere yönelik olarak Prof. Dr. Özafşar’ın getirdiği açıklık, ciddi anlamda tahrif edilerek habere konu edilmiştir. Bu çerçevede ‘Diyanet yılın ahlaklı ve dindarını seçecek’ başlığı ile kamuoyuna duyurulan haber ve bu haberin içeriğinin basın ahlak ilkeleri ve dürüst gazetecilik prensipleriyle örtüştüğünden söz edilemez” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, gazetelerde ”Enişte terfisine iptal” ya da ”Diyanet’e enişte terfisine iptal” başlığıyla yayımlanan haberlerde de, Başkanlığın atama kuralları hakkında şüphe uyandırmaya yönelik bir dil kullanıldığı kaydedildi.

Habere söz konusu olan Doç. Dr. İsmail Karagöz’ün Başkanlığın değişik kademelerinde görev yaptığı, son olarak iç denetçilik görevinde iken Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığına atandığı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Doç. Dr. Karagöz’ün tercih edilmesinin yegane sebebi kurumsal geleneğimizde aslolan liyakat ve ehliyet kriterlerine sahip olmasıdır.

Söz konusu haberde ifade edilen Doç. Dr. Karagöz’ün müfettişlik yapmadığı ise asla doğru değildir.

Ankara, 16. İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı hakkındaki hukuki süreç sona ermemiş, konu Danıştay’a intikal etmiştir.

Enişte terfisi başlığı altında yer alan haberlerin hiçbir şekilde gerçeklikle ilgisi bulunmamaktadır. Başkanlığımızda her zaman olduğu gibi bugün de aslolan liyakat ve ehliyettir.”

İlgili Makaleler