Diyanet isleri Baskanligi

Diyanetin Görevde Yükselme Yönetmeliğine Durdurma Kararı !

Danıştay 5. Dairesi Görevde Yükselme Yönetmeliğinin alt görevde çalışmış olma şartının aranmamasını liyakat ilkesi gereği hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurdu. Bununla birlikte görevde yükselme genel yönetmeliğinde daha önceden olan 70 barajının kaldırılarak yazılı sınavda başarı puanının kurumlara bırakılmasını da eşitlik ilkesine aykırı bularak bu maddenin de yürütmesini durdurdu.

 

Bu maddeleri Diyanet İşleri Başkanlığı açısından değerlendirecek olursak, Diyanet zaten yazılı sınavda 70 puan almayı Şube Müdürlüğü için yapılan yazılı sınavda başarılı sayılmak için şart koşmuştu. Ancak alt görevlerde çalışmış olmak şartını görevde yükselme sınavı şartlarından çıkarmıştı. Danıştayın bu kararı İmam-Hatip, Müezzin Kayyım, Memur, VHKİ, Kur’an Kursu Öğreticisi iken Şube Müdürlüğüne atanan görevlilerin atamasının iptal edilmesini gerektireceğinden, sayıları azımsanamayacak derecede bu kadrolardan ataması gerçekleştirilen görevlilerin eski görevlerine döndürülmesi manasına gelmektedir. Bununla birlikte başarı sıralamasına göre yapılan atamanında daha önceden iptal olması diyanet çalışanlarını zor duruma sokmuştur.

Bugün, görevde yükselmeye ilişkin 2. bir mahkeme daha kararı yayımlanmıştır. Burada davayı açan Türk Eğitim Sen’dir. Bu dosyada, ilk dosyadaki yürürlüğü durdurma kararı verilen maddelere ilave olarak;

 

1- “Görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabilir.” cümlesinde arayabilir,  

2- “Yazılı sınavda başarı puanının en az kaç olması gerektiği kurumlarca belirlenir ve duyuruda belirtilir.” cümlesinin de, yürürlüğü durdurulmuştur.

 

Danıştay’ın bu yeni kararına göre, kurumda veya alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresinin aranması zorunlu olacaktır. Yine başarı puanının kaç olacağı husususu idareye bırakan maddenin de yürürlüğü, bu konuda belirsizliğe neden olacağı gerekçesiyle durdurulmuştur.

 

 Eymen NEZİR / ANKARA-DİYANET CAMİASINDA DEPREM

İlgili Makaleler