Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Diyanet Merkezi Ezan Genelgesi Yayınladı

Diyanet Merkezi Ezan Genelgesi Yayınladı

48252

Ezan, namaz vakitlerini ilan eden evrensel bir ilahi mesajdır. Şüphesiz güzel bir ses ile usulüne uygun okunan ezanın insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gibi bu şekilde okunmayan ezanında olumsuz etkisi gözlenmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cami görevlilerini ezanı güzel okuma yeterliliği kazandırmaya, yeterliliği haiz görevlilerin ise camilerinde ezan okumalarına önem vermektedir. Ayrıca 2012-2016 Stratejik Eylem Plan’ında ezan okunan cami sayısının kedemeli olarak arttırılmasının hedeflenmesi de konunun ehemmiyetini ortaya koymaktadır. 

 

Bu hedef çerçevesinde bundan böyle merkezi ezan aracılığıyla sadece bir camide okunması yerine daha fazla camide ezan okunması çalışmalarına geçilmesi uygun görülmektedir.

Bu itibarla;

1: Ezanı güzel okuma yeterliliğini haiz bütün görevliler kendi camilerinde ezan okuyacaklardır.

2: Görevlileri bahsedilen yeterliliğe sahip olmayan camilerde ise yeterlilikleri sağlanıncaya kadar merkezie zan sistemine devam edilecektir.

3: Köy, belde ve mezra camilerinde ezan, görevlileri tarafından okunacak; görevlisi bulunmayan camilerde merkezie ezan uygulamasına devam edilecektir.

4: Ezanı güzel okuma yeterliliğine sahip olmayan görevlilere yönelik olarak mahalinde ezanı güzel okuma kursları düzenlenecektir.

5: Merkezi ezan sistemi uygulamasına devam eden camilerde hoparlörlerin ses ayarları itina ile yapılaca, şikayetlerin önlenmesi açısından gereken her türlü tedbirler alınacaktır.

 

Dinihaberler


Önceki İçerikBakan Dinçerden öğretmen ataması açıklaması
Sonraki İçerikKararan Ufkumuzu Aydınlatacak Olan Üç Aylar : Hoşgeldiniz