Diyanet isleri Baskanligi

Görmez:İslamda Misyonerlik yoktur Tebliğ vardır

Bu zirvenin semeresi olarak pek çok Afrikalı öğrencinin özellikle imam-hatip lisesi ve ilahiyat fakültelerinde okumak üzere Türkiye’ye geldiğini anlatan Görmez, masrafların Diyanet Vakfı’nca karşılandığını bildirdi.

Afrikalı öğrencilerin ülkelerindeki dini kurumlarla Diyanet arasında birer köprü olduğunu kaydeden Görmez, heyete sürpriz yaparak, Türkiye’de eğitim gören Ganalı öğrencilerden bir kısmını Diyanet’e davet ettiklerini söyledi.

Gana Başmüftü Yardımcısı Mustafa İbrahim, tüm dünyada önemli bir rol üstlenen Türkiye’nin Afrika’da ve özellikle Gana’da önemli girişimleri bulunduğunu belirterek, “Bu girişimler, ülkemizdeki Müslümanlar açısından son derece önemli ve anlamlı” dedi.

Konya İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 6 Ganalı öğrencinin de görüşmeye katılması üzerine Görmez, “Bu arkadaşlar size sunabileceğimiz en güzel hediye. Bu hediyelerin sayısını artıralım. Siz en çalışkan öğrencilerinizi belirleyin, biz onları okutalım. Bunların her biri Gana’ya döndüğünde bir yerde reis olur inşallah” diye konuştu.

Misyonerlik eğitimine karşı halkın inancına uygun eğitim müesseselerini bu gençlerin kuracağını belirten Görmez, “Bizde tebliğ vardır, misyonerlik yoktur. Biz inancımız gereği kimseyi zorla dininden vazgeçirmeyiz, bu konuda kimseye baskı da yapmayız. Dünyalık menfaat vererek kimseden böyle bir şey de talep etmeyiz. 

Biz isteriz ki ülkenizde tüm inanç sahipleri birbirlerinin inançlarına müdahale etmeden özgürlük içerisinde yaşasınlar” dedi.

Gana Başmüftüsü Yardımcısı İbrahim ise “İnşallah Gana hükümeti de bu tabloyu görerek bundan sonra eğitime daha fazla yatırım yapar” dedi.

İlgili Makaleler