İlahiyat Haber

Arapçanın Birincileri Türkiyeden Değil

Şiir okuma dalında Makedonya’dan Evzal Sinani, hitabet dalında Kosova’dan Aıd Muslıu, musiki dalında ise Kosova gurubu birinci oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Bursa Yıldırım Belediyesi, Ensar Vakfı, Önder İmam-Hatipliler Derneği ve Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği proje ortaklığında, Bursa Atatürk Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda 3. Uluslararası Arapça Yarışmaları finali önceki gün yapıldı. Türkiye ve 8 Balkan ülkesindeki 500 İmam-Hatip Lisesi’nden 10 bini aşkın öğrencinin elemelerine katıldığı 3. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nda dereceye giren 80 öğrenci finalde yarıştı. Şiir okuma dalında Makedonya’dan Evzal Sinani, hitabet dalında Kosova’dan Aıd Muslıu, musiki dalında ise Kosova gurubu birinci oldu.
Türkiye ile 8 Balkan ülkesinin 500 İmam Hatip Lisesi’nden 10 bini aşkın öğrencinin katıldığı elemelerde dereceye giren 80 öğrencinin final müsabakası için, İmam Hatipli öğrenciler şiir okuma, hitabet ve musiki kategorilerinde yarıştı. Arapça Yarışları final müsabakasında şiir okuma’da 1. Makedonya’dan Evzal Sinani, 2. Kosova’dan Besa Kqıku, 3. Türkiye’den Halime Yüsra Sürmeli, hitabet kategorisinde 1. Kosova’dan Aıd Muslıu, 2. Türkiye’den Kemal Akdağ, 3. Sırbistan’dan Amar Muderizovic, musiki kategorisinde ise 1. Kosova, 2. Bosna Hersek, 3. Hırvatistan gurubu oldu. 3. Uluslararası Arapça Yarışlarında birinciler umre ziyareti ile ödüllendirilirken, ikincilere Ipad ve üçüncülere Iphone verilecek.

İlgili Makaleler