Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İhtiyar Demek Hayırlı İnsan Demek

İhtiyar Demek Hayırlı İnsan Demek

48340

OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan, “Günümüzde ‘ihtiyar’ kelimesi ‘kenara itilmişlik ve düşkünlük’ olarak görülmektedir. Halbuki ‘ihtiyar’ demek ‘hayırlı insan’ demektir” dedi.

Yaşlılar Haftası dolayısıyla, OMÜ Yaşayan Kütüphaneler Topluluğu tarafından, OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ın konuşmacı olarak davet edildiği, “Kur’an ve Yaşlı” başlıklı konferans düzenlendi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Faruk Tan, “Yaşlılar Haftası münasebetiyle etkinliklerimizi düzenlemeye devam ediyoruz. Dün Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sinan Canan ile bir konferans verdik. Bugün de konusunda çok yetkin ve bilgili üniversitemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Okuyan, ‘Kur’an ve Yaşlı’ başlıklı bir konferans verecek. Kendisine katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Okuyan konuşmasında şunları kaydetti: “Yaşlılarla alakalı İslam inanışıyla ilgili sizlere bir bilgilendirme yapacağız. Kur’an-ı Kerim’e göre yaşlılık iki hususta dikkate değer bir noktadır. Bizim literatürümüzde inançlı yaşlımızın düşünceleri daha önemlidir. Çünkü her hali sevaba dönüşen bir hayat süreci başlamıştır. İleri yaşlar avantajlı yaşlardır. Günümüzde ‘ihtiyar’ kelimesi ‘kenara itilmişlik ve düşkünlük’ olarak görülmektedir. Halbuki ‘ihtiyar’ demek ‘hayırlı insan’ demektir. Hayrın ne olduğunu bilen, doğruyu ortaya koyabilen ve hayat tecrübesi olan insana ihtiyar deriz.”

Prof. Dr. Mehmet Okuyan, yaşlılığın insanın hayatında dışlayamayacağı bir imtihan alanı olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki İçerikSAÜ İlahiyat Fakültesi Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Yarışma Düzenliyor
Sonraki İçerik65 yaşında ilahiyat fakültesi 3. sınıfta okuyor