Diyanet isleri Baskanligi

Türkiyenin En İyi Hafızı Belli Oldu

Sultan Camisi’nde gerçekleştirilen yarışmaya Vali Abdurrahman Savaş’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Müftüsü Sinan Cihan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Juri üyeliklerini Manisa Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Osman Egin, Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı Mehmet Kapukaya, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyeleri Ali Sarıkaya ve Nurulhah Demir’in yaptığı yarışmada jüri başkanlığını ise Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Muhlis Akar yaptı. İlginin fazla olduğu yarışmada içeride oturacak yer bulamayan vatandaşlar Sultan Camii bahçesine konulan dev ekranlardan yarışmayı takip etti. Türkiye’nin çeşitli 10 bölgesinde yapılan yarışmalar sonucu birinci olan hafızlar, Manisa’da düzenlenen finalde bilgilerini yarıştırdılar. Yarışma öncesinde bir konuşma yapan İl Müftüsü Sinan Cihan, “Ramazan ayı denilince bir yönüyle oruç akla gelir. Ancak ramazan ayı denilince akla hemen Kur’an da gelir. Bugün bir başka güzellik var. Ülkemizin 10 değişik bölgesinin birincisi bugün burada kendi üslup ve tarzları ile Kur’andan güzel seçmeler sunacaklar. O yüzden bugünkü coşkumuz bir başka. İçinde bulunduğumuz cami aynı zamanda Mesir Camii olarak da meşhur. Her yıl bu camiden fiziksel hastalıklara çare olması için binlerce mesir macunu saçılıyor. Bugün de camimiz gönül hastalıklarımıza şifa olacak Kur’an şifası dağıtacak. Dolayısıyla bugün gönüllerin şifası Kur’an saçımı var.” dedi.
Vatandaşlara tavsiyelerde de bulunan Müftü Cihan, “Program vesilesi ile Allah’ın bir kulu olarak Kur’anla dostluğumuzun yeniden gündeme taşınması gerektiğine inanıyorum. Bu program Kur’anla olan dostluğumuzu yeniden gözden geçirmemize vesile olsun. Kur’anla ilişkimiz zayıf ise bu program bir başlangıç olsun.” ifadelerini kullandı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit ise, “Diyanet işleri başkanlığı olarak öteden beri görevlerimiz arasında bazı yarışmalar düzenlemeyi hedefledik ve bunları da gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün 10’uncusunu düzenlediğimiz hafızlar yarışması var. Öyle bir kitaba iman ediyoruz ki o kitabı yüce yaradanımız kendisi tamamlıyor. Bu kitap kendisinde asla şüphenin bulunmadığı bir kitap. Yüce kitabımıza baktığımızda bizler çok güzel mesajlar veren ayetler var. Bu öyle bir Kur’andır ki dosdoğru yola ulaştırır. Kur’an’ın bize öğütlemiş olduğu yol bizi doğruluğa götüren yoldur. Ramazan Kur’an ayı. Ülkemizde sadece 50 bin camimizde mukabele okunuyor. Bu milleti saygın yapan değer işte budur.” dedi.
Konuşmaların ardından yarışmaya geçildi. 10 finaliste Kur’an-ı Kerim’in değişik yerlerinden 3 soru soruldu. Adaylara her soru için 5’er dakikadan 15 dakika süre tanındı. Yarışma sonunda; İstanbulSarıyer’den İstinye Balabandere Camisi İmamı Ahmet Yılmaz birinci olurken, Muğla Bodrum’dan Dağdelen Köyü Cami İmamı Fatih Şimşek ikinci, Kahramanmaraş Göksun’dan Büyük Ulucamii İmamı Ali Özkul üçüncü oldu.

İlgili Makaleler