Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Diyanet Hac Kuraları Sonuçları Açıklandı

Diyanet Hac Kuraları Sonuçları Açıklandı

41567

. 4 bin 875 kişi haccını gönüllü olarak seneye bırakmıştı. Böylece haccı ertelenenlerin toplam sayısı 14 bin 800 oldu. Daha önce kura ile belirlenen hacı adayları, bugünkü kura ile gidemeyecek olmanın üzüntüsünü yaşadı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen kura çekimi öncesinde bir konuşma yapan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, bu kuradan duydukları üzüntüyü dile getirdi. Hac kontenjanında yapılan yüzde 20’lik düşüş ile 14 bin 800 adayın haccının gelecek yıla ertelendiğini aktaran Yücel, bu kapsamda alınan karara ilişkin bilgi verdi. 
        ADAYLAR YATIRDIKLARI PARALARI 16 AĞUSTOS’A KADAR İADE ALACAK
        Hacları ertelenen kişilerin gelecek yıl kuraya katılmadan 2013’ün rakamları ile hacca gideceklerini bildiren Yücel, gönüllü olarak vazgeçen, mazereti sebebiyle vazgeçen ve görevlilerden yapılacak azaltma sonrasında kalacak sayının kura ile belirleneceğini belirtti. Kura çekiminde Diyanet İşleri’nin yüzde 60, acentelerin yüzde 40 haklarının korunduğunu, ayrı ayrı kura ile yüzde 20’lik azaltmaya gidileceğini söyledi. Grup başı gidemeyen grupların haccının tamamının gelecek yıla erteleneceği bilgisini veren Yücel, yatırılan hac ücretlerinin 16 Ağustos 2013’e kadar iade alınabileceğini ifade etti.
“ÖNEMLİ OLAN İHLAS VE SAMİMİYETİ MUHAFAZA ETMEK”
        Ergün Yücel, Diyanet İşleri Başkanlığı’na düşen yüzde 60’lık sayının 8 bin 880, acentelere düşen yüzde 40’lık sayının ise 5 bin 920 olduğunu kaydetti. Gönüllü olarak haclarını erteleyenlerin sayısının 3 bin 563 kişi olduğunu, aynı şekilde görevlilerden de yüzde 20’lik bir düşüş ile bin 313 kişinin daha eklendiğini, toplamda kura dışında kalacak sayının 4 bin 875 olduğunu bildirdi.
14 bin 800 kişiden 9 bin 924’inin kura ile tespit edileceğini belirten Yücel, yaşadıkları üzüntüyü paylaştı. Yücel, “Camide namazı bekleyen insanın hep namaz kılıyormuş gibi sevap kazandığı gibi 1 yıl boyunca haccı bekleyen kardeşlerimizin durumu da böyle. Önemli olan ihlas, samimiyet ve özlemimizi muhafaza etmektir.” dedi. 

        SEVİNÇ VE HÜZÜN 

        Yücel’in konuşmasının ardından kura çekimine geçildi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ve diğer yetkililerin butona basmasıyla kura çekimi başladı. Salona asılan ekrana 81 ildeki gidemeyeceklerin isimleri yansıtıldı. Bu sırada salonda bulunan vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Meraklı gözlerle ekrana bakan hacı adayları, isimleri çıkmasın diye dua etti. İsimlerinin olmadığını görenler sevinç çığlıkları attı. İsimleri ekrana yansıyanlar ise büyük hayal kırıklığı yaşadı, kimisi gözyaşlarını tutamadı, kimisi bu üzüntülü haberi ailelerine yetiştirdi. 

        “ESKİŞEHİR’DE SEVİNCİMDEN AĞLAMIŞTIM, BURADA BÖYLE”

        Büyük üzüntü yaşanlardan birisi de Gülsade Gümüşsu oldu. Eşinin isimleri gördüğünü söylemesinin ardından Gümüşsu, gözyaşlarını tutamadı. Oturduğu yerde kalan ve gözyaşlarına boğulan yaşlı kadın, bu yıl gideceğine kendisini şartlandırdığını söyledi. Ağlar bir şekilde kameralara üzüntüsünü paylaşan Gümüşsu, “Çoluğumu çocuğumu evlendirdim dedim, bu yıl gidecektim. Mukavelemi koydum da geldim. Nasıl meraklıydım, çıkacak gibi geldi içimden. Rüyalarımda çok gittim, çok gördüm oraları. Çok istiyordum, 6 yıldır bekliyordum, yine de çıkmadı. Eskişehir’de kızımın yanında sevincimden ağladım, bu seferde böyle oldu. Bunda da varadır bir hayır. Allah kısmet ederse giderim gelecek yıl. Teyzeler komşumuzdu, gidersek birlikte gideriz diye sevinmiştik.“ diye konuştu. Eşine inanmak istemeyen Gülsade Gümüşsu, sık sık “İyi gördün mü? Ben tam göremedim.” dedi. 

        ÜZÜNTÜLERİNİ TELEFONLA PAYLAŞTILAR

        İsmi çıkan ve haccı gelecek yıla ertelenen bir vatandaş üzüntüsünü yakınları ile paylaştı. İsmini ekranda görür görmez telefona sarılan hacı adayı, yakınlarına “İsim çıktı, kaldım. kaldım. 2014’de kaldı, hayırlısı diyelim.” haberini verdi. 

        Kameralara üzüntüsünü dile getiren vatandaş, şu ifadeleri kullandı: “Gerçekten üzücü bir olay. Gitmeyi çok istiyorduk, çok arzuluyorduk. Ama Rabbim demek ki böyle istedi. Allah neyi kısmet ettiyse biz ona şükrediyoruz. Tabi gitmeyi istiyorduk, gideceğimiz en kıymetli yerlerden biri. Resullah’ı ziyaret etmek, o mübarek yerleri ziyaret etmek. Demek ki seneye kısmetmiş.”

        Vatandaşlar, kura sonuçlarını saat 17.00’den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden öğrenebilecek.

HAC KURALARI SORGULAMA EKRANI

Önceki İçerikDiyanet vesayete kapalı olmalı
Sonraki İçerikArapça Kelime Ezberleme Testi-Online