Diyanet isleri Baskanligi

Görmez: Birçok cami yıkılmalı…

’Ben şahsen Diyanet İşleri Başkanı olarak kentsel dönüşüm projelerinde pek çok caminin yıkılarak yeniden yapılması gerektiğini yüksek sesle ifade etmek istiyorum’

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı işbirliği düzenlenen “1. Ulusal Cami Minarisi Sempozyumu” İstanbul’da başladı. 4 gün sürecek olan sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. Görmez, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CAMİLER YIKILARAK YENİDEN YAPILMASI GEREKİYOR”

Diyanet İşlerinin sadece din adamı ataması yaptığını ve cami mimarisi alanında da faaliyette olamak istediklerini söyleyen Görmez, “Cami mimarisi konusu artık sadece Diyanet İşleri Başkanlığının, sadece Mimarlar Odasının, sadece cami derneklerin altından kalabileceği bir konu olmaktan çıkmıştır. Onun için toplumsal bir bilinç oluşturmaya ihtiyaç var. Bütün kurumların, bütün müesseselerin, bütün sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek ortak bir bilinç oluşturması gerekiyor. İşte bu sempozyum sadece buna öncülük yapmak için düzenlenmiş bir sempozyumdur. Biz sadece Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu işin üstesinden geleceğimizi idda etmiyoruz” dedi.

Görmez, üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığının, Mali İdarelerin, Şehircilik Bakanlığının bir araya gelerek 2 konu üzerinde çalışmalar da bulunmalarının gerektiğini belirtti. “Ben şahsen Diyanet İşleri Başkanı olarak kentsel dönüşüm projelerinde pek çok caminin yıkılarak yeniden yapılması gerektiğini yüksek sesle ifade etmek istiyorum. Kentsel dönüşümlerimizi yaparken kendi evlerimizi, kendi mekanlarımızı düşünürken aynı zamanda Allah’ın evleri camiler de düşünülmeli. 8 milyonu bulan engeli vatandaşımız var. Her türlü engeli vatandaşımızın ulaşabileceği mekanlar olarak yeniden tasarlanması gerekiyor. Bundan sonra yapılacak camiler içinde artık Sinan’ın torunları olarak ortak bir bilinç oluşturmamız gerekiyor. En azından bundan sonra yapılacak camiler sadece elimizdeki tip projeleri uygulayan camiler değildir” Tevazu ve ihtişamdan bahseden Diyanet İşleri Başkanı, camilerin bir güç gösterisi olarak okunduğunu sözlerinde belirtirken, bunun yanlış olduğunu söyledi.

AKLISELİM HAKİM OLACAKTIR
‘Nefret Yasası’ ile ilgili soruya cevap veren Görmez, “Biz kendimizde başkanlık olarak islamafobya üzerinde, hem Avrupa’da hem Amerika’da, dünyanın muhtelif yerlerinde İslamofobya, islamofobik suçlar üzerinde araştırmalar yapıyorduk. İnşallah, yakın bir gelecekte bu konu üzerinde zengin bir raporumuz yayınlanacak. Zaten bu nefret suçlarıyla ilgili görüşmelerimizi daha önce İslam İş Birliği Teşkilatı ile ve diğer uluslararası kuruluşlarla yapmaya başlamıştık. Ben aklıselimin hakim olacağını düşünüyorum. Bu çifte standartı artık çağdaş dünyada görmüştür. Bu çifte standarttan kısa sürede çağdaş dünyanın da uzaklaşacağını, bu tür provokasyonlarla toplumların mukaddes değerlerine hakaretin, onları aşağılamanın, onları aşağılayacak işkence oluşturmanın, mukaddesata hakaretin, toplumlar üzerinde kültürel bir işkenceye dönüştürmenin yanlışlığını, çağdaş dünyanın yakın gelecekte göreceğini, ve bu yönde adımlar atacağını rahatlıkla söyleyebilirim” diye konuştu.

İlgili Makaleler