Diyanet isleri Baskanligi

Görmezden: Alevi misiniz, Sünni misiniz? anketi açıklaması

6. Dini Yayınlar Kongresi’ne katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
SORULARIN HEDEFİ, DİN İLE İLGİLİ DOĞRU VE YANLIŞLARI BELİRLEMEK
Görmez’e, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yaptırılan ve “Hangi dine mensupsunuz?, “Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?”, “Alevi misiniz, Sünni misiniz?”, “Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır?”, “Sizce köpek giren eve melek girer mi?”, “Misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz?” gibi sorulardan oluşan anket hatırlatılarak, böyle bir anketin neden yapıldığı soruldu.
Mehmet Görmez, ankete ilişkin şunları söyledi: “Bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Anayasal bir kuruluş olarak topumu din konusunda aydınlatmakla yükümkü olan bir kurumdur. Bilimsel verilere dayanarak, çalışmalarını yürütememiş olması bir eksiklik olmuştur. Dolayısıyla dünya çapında din hizmeti sunan, toplumun dini hayatına hizmet eden bir kurumun, toplumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan bir kurumun toplumun içerisinde dini hayatla ilgili ne tür sorunlar yaşanıyor, ne tür doğru ya da yanlış düşünceler var, bunları bilmeden vaazları, hutbeleri, eğitim hizmetlerini tanzim etmesi mümkün değil. Herkes çok iyi bilir ki, bütün dünyada bunlar bilimsel çalışmalardır. Ve bu bilimsel çalışmalar asla insanları tasnif etmek, bölmek, tespit etmek için yapılmaz. Bütün bu bilimsel araştırmalar, bilimsel veriler oluşturarak, o bilimsel veriler doğrultusunda kendi hizmetlerini tanzim etmek için yapılır. Bunun kadar tabii bir şey yoktur diye düşünüyorum. Biz sadece, toplumun din ile ilgili doğru algılarını ve bilgilerini bilmekle yükümlü değiliz. Eğer yanlış bir algı, yorum, anlayış varsa, bizim onları da bilmemiz lazım. Dolayısıyla bütün o sorular, hatta çok daha saçma sorular olabilir, ancak bu soruların her birisinin hedefi, toplumda din ile ilgili doğru, yanlış yorumlar var mı, yok mu, bunu tespit etmeye yöneliktir.”
ANKET TAMAMLANDI
Söz konusu anketin tamamlanmadığı yönündeki iddialar sorulunca Görmez, “Tamamlandı. Şu anda bilim adamları çalışarak, bize sadece veriler verecektir. Biz de o bilimsel verileri dikkate alarak, kendi hutbelerimizi, vaazlarımızı, eğitim programlarımızı, bunu dikkate alarak yeniden değerlendirmeye alacağız” dedi.

İlgili Makaleler